04:18
Student filozofické fakulty Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí na protest proti potlačování svobod, vůči kterému začínala být československá veřejnost pasivní. Dokument mimo jiné obsahuje reflexi Palachova činu v očích Václava Havla a Tomáše Halíka.
Po srpnu roku 1968 nastává v Československu období normalizace, během kterého dochází k represivním opatřením. Jak to u nás vypadalo a kdo byl Jan Palach?
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Hrob člověka je posledním místem jeho odpočinku a všichni známe výraz „odpočívej v pokoji“. Janu Palachovi komunistický režim pokoje nedopřál. Jaké byly osudy jeho ostatků?
Mezi 15. a 22. lednem 1989 proběhla na Václavském náměstí série demonstrací, označovaná též jako Palachův týden. Ten se stal prvním signálem blížícího se konce komunistické vlády v Československu. Palachův týden odstartovalo násilné rozehnání několika tisíc lidí, kteří se navzdory oficiálnímu zákazu sešli na Václavském náměstí, aby zde uctili památku Jana Palacha. Ten se upálil 16.1. 1969 ve snaze vyburcovat společnost z letargie.
Protektorát Čechy a Morava má své velké dějiny, atentát na Heydricha, vypálení Lidic, nálety na Prahu či Plzeň. Má ale i své malé dějiny. Podívejte se, jak např. vypadala protektorátní každodenní realita.
Vzpomínky, které vládní rada Mattoni sepisuje, se zvolna chýlí ke konci. Blíží se k přítomnosti, a ta není nijak veselá. Boj o železnici nevede k úspěchu, a nekončí ani snaha vládního rady udržet osud dcery Alberty ve vlastních rukou.
Při putování po Šumavě s Cyklodálkami (2024) zamíříme k jednomu z památníků železné opony, replice strážní věže a zátarasů budovaných na státní hranici. Na tomto místě se setkáme se spisovatelem Davidem Janem Žákem, autorem románu Návrat Krále Šumavy. Ten nám nejprve přiblíží příběh Krále Šumavy a dále objasní, jak na Šumavě fungovala ostraha hranic.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.