02:20
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
V tomto díle známého francouzského animovaného seriálu Byl jednou jeden život se podíváme, jak fungují neurony: malé buňky v našem těle, které přenáší informace. Dozvíme se, jak spolu mluví a co dělají. Vše je vysvětleno zábavně a názorně. A jak to v našem těle funguje?
Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá.... zpívá ve své písničce Ivan Mládek. Co vše se může ale stát, když se na skály vydají lidé, kteří přecenili své síly? Jak se zachovat ve složité situaci? O tom vypráví tato epizoda z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku rozpoznávat smysly. Kolik jich máme? A k čemu je používáme? Povíme si také, kteří živočichové mají některý ze smyslů výborně rozvinutý. A jak jste na tom vy? Poznáte věci podle vůně, hmatem anebo nejraději zrakem? Vyzkoušejte s námi i váš sluch.
Podle čeho získal Růžový palouček nedaleko Litomyšle své jméno? Jak byli s tímto místem spojeni vyhnanci po bitvě na Bílé hoře? A co tajemného se o něm vypráví? A co zachránilo Růžový palouček před rozoráním? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Máte rádi papriku? Věděli jste, že již před 150 lety se jedla v Kojetíně, ačkoli to v té době ještě vůbec nebyla známá zelenina? Haná byla proslulá úrodnou půdou a lidé, kteří zde žili, byli bohatí a dobře živení. Jedli hodně kyselých jídel, ale vyvažovali to cukrem. Rozumíte místnímu nářečí?
Věděli byste, kdo byl průkopníkem letectví v českých zemích? Nikdo jiný než Ing. Jan Kašpar, který byl nadšencem do nových technologií a kromě řízení aut a motocyklů se stal také prvním pilotem u nás. A nezůstal pouze u pilotování, stal se i konstruktérem vlastních letadel a patří mu hned několik historických prvenství.
Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Kdo vyrobil první sýr, se už dnes nedozvíme, ale jisté je, že Římané znali první recepty na trvanlivé sýry. Jak už to tak v dějinách gastronomie bývá, nejspíš za to mohla náhoda. Výroba sýra se pak s vojenskými výpady Římské říše rozvinula po celé Evropě.
Jak se ženám žilo dříve? Ženy měly studium medicíny zakázané. Anna Honzáková se ale rozhodla bojovat a pilně se učila. Nakonec se stala první českou lékařkou.
Jakým způsobem se v jižních Čechách rozšiřovalo rybníkářství? Jak budoval rybníky Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan? A jakou roli při stavbě sehrál čert?
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.