02:10
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Většina z nás má ráda ovocné knedlíky. Ve středověku se knedlík říkalo úplně něčemu jinému. Chcete se dozvědět, jak vznikl český pokrm knedlo-vepřo-zelo? A z kterého jazyka pochází slovo knedlík?
Pojďme se společně podívat na video o nálezu kostry prehistorického slona. Tyto pozůstatky našli dva němečtí školáci. Po nalezení si chlapci mysleli, že jde o dřevo, ale poté zjistili, že jsou to kosti. Svůj nález představili v muzeu v Německu. Tento prehistorický předek slonů žil před desítkami milionů let.
Co budeš dělat o prázdninách? Naprosto běžná otázka. Jak trávili vánoční prázdniny naši prarodiče? Většina z nich je trávila na sněhu: oblíbené bylo sáňkování, lyžování i bruslení. A jak dlouhé je měli? Tak to bylo velmi rozdílné. A jak dlouhé je máte vy? Podívejte se.
Obývali naši planetu dávno před tím, než jsme přišli my lidé. Nám po nich nezbylo nic víc než jen kupa kostí. A nebo ne? Světem dinosaurů nás provede zkušený paleontolog Josef Augusta a blíže se seznámíme s karnotaurem, který žil v druhohorách a jehož celou kostru si můžeme prohlédnout v Chlupáčově Muzeu historie Země v Praze.
I když je to dnes jen zřícenina, Přimda byla nejstarším hradem vzniklým na území dnešní České republiky. Zmínku o tomto příkladu rané románské hradní architektury najdeme i v Kosmově kronice. Byla důležitým strážním hradem na významné cestě z Prahy do Norimberka.
Včela medonosná je pro planetu Zemi nadmíru důležitá a její spojenectví s lidmi trvá už tisíce let. Poznejte, jaký je způsob života včel ve včelím společenství a prozkoumejte stavbu těla včely.
Máte rádi fazole? Pochutnat si na nich můžete díky Kryštofu Kolumbovi, který je spolu s bramborami přivezl z Ameriky. Indiáni pěstovali fazole spolu s kukuřicí, která je podpírala. S těmito luštěninami se do jídelníčku chudších lidí, kteří neměli na maso, dostaly tak důležité bílkoviny. Nejvíce fazole jedí v Anglii, kde jsou součástí tradiční snídaně.
Rudolf II. přemístil svůj císařský dvůr do Prahy. S sebou si vzal kromě různých služebníků i kuchaře a cukráře, kteří obohatili českou kuchyni o různé sladkosti. Rudolf II. si cukrovinky rád dopřával, přestože byl v té době cukr velice drahý.
Dýně je jednou z nejstarších kulturních plodin na světě. Ve videu se dozvíme o jejím původu, využití v kuchyni, představíme si její druhy a seznámíme se svátkem, ke kterému dýně bezpochyby patří. Mezi dýněmi najdeme mnoho druhů, některé slouží jen na okrasu a jiné jsou zase vynikající k snědku. Ochutnali jste někdy špagetovou dýni? Víte, kdo je Jack-o´-lantern a jak uvařit lahodnou dýňovou polévku? Draci v hrnci vám na všechny tyhle otázky odpoví!
13 317
747
4 556
1 249
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.