01:29
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Českou republikou. Video je vhodné také jako doplňková aktivita pro výuku češtiny pro cizince. Žáci se seznámí se základními údaji o České republice. Video spadá do širšího okruhu vidií, které se zaměřují na život v České republice, její historii, kulturu a zvyky.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Polskem.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.
Máte rádi limonádu? Pokud ano, tak se dnes dozvíte, kdy a jak vznikla. Světlo světa limonáda spatřila hned na dvou místech nezávisle na sobě. Její název je odvozen z francouzského názvu pro citrón. A proč také říkáme sodovka? Podívejte se.
Mozek je náš nejdokonalejší orgán. Řídí všechno, co děláme. Pohyb, řeč, myšlení, chování i paměť, navíc dohlíží na činnost důležitých lidských orgánů. Skládá se z různých částí, které mají různé funkce. Tyto funkce jsou stále předmětem zkoumání, protože mnohé je stále záhadou. Jak se o svůj mozek můžeme starat? Různými cvičeními můžeme podporovat mozkovou aktivitu, trénujeme tak paměť. Člověk má největší mozek, ale pozor, počítá se to v poměru k jeho tělu.
Červená malá ředkvička, bílá a dokonce černá ředkev, jaký je mezi nimi rozdíl? Jsou uvnitř stejně bílé a křupavé. Prý k nám přicestovaly zdaleka, až z Asie. Na chuti jim to však neubralo. Každý druh má trochu jiné použití. Tak dobrou chuť!
Pojďme se společně podívat na evoluci člověka. Z koho jsme se vyvinuli, se dozvídáme z kosterních pozůstatků. Homo sapiens čili člověk moudrý vycestoval z Afriky asi před 200 000 lety a postupně se rozšířil po celém světě. Za posledních 50 000 let jsme se moc nezměnili, to, co se změnilo a odlišilo nás od zvířat, jsou naše znalosti. Vždy, když něco nového vymyslíme, předáme to další generaci. Rozdíl mezi námi a pravěkými lidmi je jen v tom, co se za život naučíme.
Pojďte se podívat na video o tom, jak funguje naše rozhodování. Představte si, že někdo může ovlivňovat naše rozhodování a my o tom ani nevíme. Jak toho využívají prodejci a marketéři? Některá rozhodnutí děláme vědomě, ale některá automaticky, třeba při žonglování. Pokud tedy žonglovat umíte. Nenechte se oklamat a rozhodujte se s rozvahou.
Znáte základní fakta o Lotyšsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské Unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země u Baltského moře, která má sice písečné pláže, ale voda, která je smáčí, je studená. Lotyšsko si z češtiny půjčilo háčky a čárky. Je zde mnoho lesů, kde žijí lišky. Hlavním městem je Riga, leží hned u moře. Základem národní lotyšské stravy jsou ryby. Lotyšsko má svou vlastní barvu, které se říká lotyšská červeň. Kromě mnoha jezer a řek mají Lotyši také více než milión národních písniček.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Finskem.
Stručný medailonek o Irské republice. Představuje její přírodu, historii a kulturu. Seznamuje také s jejími nejslavnějšími představiteli.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku, jaké důležité události probíhaly v období renesance. Poznáme renesanční architekturu? A co se dělo na našem území ? Na dvoře Rudolfa II. se potkávají různí vědci, alchymisté či astronomové a zkoumají přírodní zákonitosti. Zkusíme si také vyrobit „hvězdohled“.
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.