01:29
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Českou republikou. Video je vhodné také jako doplňková aktivita pro výuku češtiny pro cizince. Žáci se seznámí se základními údaji o České republice. Video spadá do širšího okruhu vidií, které se zaměřují na život v České republice, její historii, kulturu a zvyky.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.
Máte rádi limonádu? Pokud ano, tak se dnes dozvíte, kdy a jak vznikla. Světlo světa limonáda spatřila hned na dvou místech nezávisle na sobě. Její název je odvozen z francouzského názvu pro citrón. A proč také říkáme sodovka? Podívejte se.
Pojďme se společně podívat na video o zdravotnické záchranné službě. Historie pražské záchranné služby sahá až 165 let daleko. Záchrannou službu je potřeba zavolat vždy, když si nejsme jisti, že zvládneme pomoc sami. Dnes lze již také použít aplikaci Záchranka v chytrém telefonu. Záchranář se při své práci podívá na místa, na která se nikdo jiný nedostane, a hlavně má jeho práce velký smysl.
Brukev zelná je matka květáku, brokolice, zelí, kedlubny a kapusty. Jako první ji začali šlechtit už staří Římané. Květák je označován za zeleninu chudých, a přitom je tak bohatý. Jak je to možné? Podívejte se s námi, na co všechno je květák dobrý.
Citrusy a zámořské plavby? Že to nějak nejde dohromady? Nemoc s názvem „kurděje“ trápila dlouhá léta námořníky. Příčinou byl nedostatek vitamínu C v potravě. Citronová šťáva je jeho zdrojem a problém je vyřešen! Víte, že citróny obsahují také docela dost cukru?
Víte, které koření je nejvzácnější? Je také nejdražší na světě. Pokud znáte rčení: „Je jich jako šafránu,“ tak jste uhodli. Jedná se o šafrán. Až se dozvíte, odkud pochází, kde se nyní nejvíce pěstuje, a jaká část rostliny se suší, tak se nebudete divit, proč je tak vzácný a tedy drahý.
Co se vám vybaví, když se řekne Paříž? Je toho určitě více, ale jednou z největších dominant Paříže je bezpochyby Eiffelova věž. Věděli byste, k jaké příležitosti byla tato svého času nejvyšší stavba postavena? A k čemu všemu od svého vzniku už sloužila? Inspiraci Eiffelovou věží nezapře i jedna česká rozhledna. Uhodli byste, o kterou rozhlednu se jedná a kde ji najdeme?
Evropské země očima dětí. Pojďme se společně podívat na krásná místa České republiky, jako je třeba Český Krumlov, hlavní město Praha a Karlův most nebo Krkonoše. Víte, že v České republice sníme více knedlíků a vypijeme více piva než v ostatních evropských státech? A že hlavním městem, kterým protéká řeka Vltava, je Praha stověžatá, i když věží má mnohem víc?
Ukrajinská kuchyně je založená na sezónních potravinách, je v ní hodně obilí, brambor, zelí či červené řepy. Mezi tradiční pokrmy patří třeba varenyky, které se dají připravit na vícero způsobů. Více o ukrajinské kuchyni se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Polskem.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.