02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zachyceno převzetí moci komunisty v roce 1948 a budování socialismu spojené s politickými procesy, kolektivizací, znárodňováním a pronásledováním odpůrců režimu.
V roce 1968 se ve francouzském Grenoblu konaly 10. zimní olympijské hry. Pro československou reprezentaci byly úspěšné, naši sportovci se vrátili domů s celkem čtyřmi medailemi. Jedinou zlatou získal skokan na lyžích Jiří Raška.
Československý politik Petr Zenkl stál u několika zlomových okamžiků našich dějin. Úryvek z dokumentu Třetí republika (2017) popisuje zejména jeho poválečnou politickou činnost, kdy byl předsedou národně socialistické strany a po volbách v roce 1946 také místopředsedou vlády. Ve videu zazní více i o jeho spojitosti s únorem 1948, kdy inicioval demisi nekomunistických ministrů.
V lednu roku 1977 byl zveřejněn text Charty 77, která protestovala proti porušování lidských práv v Československu. Téměř vzápětí zorganizovala komunistická strana podpisovou kampaň mezi umělci, jejíž oficiální název byl „Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru“. Toto prohlášení vstoupilo do dějin pod přiléhavým názvem Anticharta a podepsala ho velká část tehdejších osobností československého kulturního průmyslu.
Proč došlo po 2. světové válce k opětovnému sjednocení Česka a Slovenska? Proč přestal na konci druhé světové války existovat Slovenský stát a neubíral se dále samostatnou cestou? Podívejte se na zajímavý komentář k nepříliš často diskutované otázce.
Vánoční zvyky se v různých státech liší. Jaké vánoční obyčeje dodržovali naši předci? Dozvíte se například, co to bylo Štěpánování a proč se do jídla přidával med místo cukru.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny okolnosti vzniku Rakouska-Uherska v roce 1866, neúspěch Rakouska v severní Itálii, špatná ekonomická situace a prusko-rakouská válka.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Sociální sítě se v posledních letech stávají nejen komunikačním prostředkem, ale také stále mocnějším politickým nástrojem sloužícím k manipulaci a ovlivňování veřejného mínění. Často narážíme také na pojem hybridní válka, který sice není nový, ale s nástupem internetu získal zcela nový rozměr.
Starobní důchod je příjem, který od státu dostávají staří lidé, kteří si na něj vydělali ve svém produktivním věku. Jedná se však o složitější systém. Pojďme se na něj podívat trochu blíže.
Pořad je věnován osudu české šlechty po komunistickém převratu v únoru 1948. Ukazuje, jak přišla o svůj majetek, který pak chátral, i to, v jakém stavu ho šlechta po roce 1989 dostala zpět. Příkladem je zámek Dymokury patřící Černínům.
Fotoreportér Radek Petrášek zachytil okamžik, kdy byl z vězení propuštěn jeden z nejznámějších českých vězňů a mediální celebrita Jiří Kajínek. Stalo se tak na základě udělení prezidentské milosti, která vzbudila ve společnosti velkou polemiku. Fotograf vzpomíná na okolnosti pořízení fotografie a popisuje mediální rozruch, který kolem této události panoval.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.