01:17
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Nejstarší delikatesou lidstva jsou korýši. Tito obyvatelé naší planety žili již před 200 miliony let. Ve starém Římě nesměli klepetáči chybět na žádné slavnostní tabuli. A kde bychom je našli dnes? Některé v řekách, jiné zas v mořích.
Jeníkovi se jeho spolužáci vysmívali, ale jen do té chvíle než potkal Jiříka. Potom už se smáli spolu a smích se stal jejich největší zbraní. Poslechni si jejich vyprávění o tom, jak se dá i s obrem bojovat prostřednictvím humoru.
Poznejme stroj, který pod svou kapotou skrývá velké stádo koní. Kůň dřív dělal všechny práce, a tak se k měření síly tohoto stroje používá tahle jednotka. Využití traktoru v zemědělství je opravdu široké. Pro tažení, nesení, tlačení, ale i k pohonu jiných zemědělských strojů, pro svou průchodnost těžkým terénem. Protože traktor má vytahovat, a ne být vytahován. Zkrátka nepostradatelný stroj pro všechny. Nejen zemědělce, ale i pro zapadlé automobilisty.
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho královských hradů, jako je například hrad Bezděz, Písek nebo Špilberk. V ukázce se podíváme, jak to vypadalo na jednom z nich.
Největším archeologickým objevem na našem území je bezesporu soška Věstonické venuše. Tento symbol krásy pochází z doby kamenné a jedná se o jednu z mála sošek, které byly po celém světě nalezeny. Celé naleziště v Dolních Věstonicích nám prozradilo opravdu hodně informací o životě lidí v době kamenné.
Los evropský je pod přísnou ochranou. Na našem území se nachází znovu přibližně od roku 1986, kdy se k nám dostalo z Polska několik jedinců a patří mezi největší zvířata, která můžete v České republice potkat. Skupinku losů můžeme spatřit v okolí Lipna nebo Jindřichova Hradce. Největší nebezpečí pro ně představují silnice a na nich rychlá auta. Dálnice D1 přeťala jejich přirozenou migrační trasu.
Hledání odpovědí na otázky: Co je to tornádo? Jak vzniká? Proč je tak nebezpečné? A můžeme spatřit tornádo i v ČR?
Polní ptáci ubývají od devadesátých let a poslední dobou se jejich mizení zrychluje. Intenzivní hospodaření jim totiž příliš nepřeje. Důležitý je přístup hospodáře, jestli pamatuje při hospodaření i na životní prostředí. Ukážeme si, jak se dá poměrně jednoduše příroda oživit. Na toto konání se dají dokonce čerpat dotace.
Věděli jste, proč jsou pro roháče obecného životně důležité odumírající stromy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Jak ho kdysi zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?
Na výlet v žabkách určitě nevyrazíme. Podle čeho ale oblečení do přírody vybírat? To vám poradí odborník ze specializovaného obchodu. Také vám prozradí, k čemu slouží membrána a jaké oblečení je vhodné na sport. Zjistíte i zajímavosti o tom, jak se lidé oblékali dříve a jaká dvě hlavní kritéria musí oblečení splňovat.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.