01:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku rozpoznávat smysly. Kolik jich máme? A k čemu je používáme? Povíme si také, kteří živočichové mají některý ze smyslů výborně rozvinutý. A jak jste na tom vy? Poznáte věci podle vůně, hmatem anebo nejraději zrakem? Vyzkoušejte s námi i váš sluch.
Kdybychom v těle neměli kosti, nemohli bychom se pohybovat. Kostra neboli skeleton dále poskytuje oporu a ochranu orgánům. Celá kosterní konstrukce se skládá z různých tvarů a částí: lebka, žebra, jednotlivé kosti či chrupavky. Jak to celé funguje, zjistíte v tomto díle francouzského animovaného seriálu.
Narození a smrt ohraničují jeden lidský život. Jak tělo funguje po narození a jak naopak ke konci života? Co potřebují děti pro svůj správný a zdravý vývoj? A jaké jsou lidské sny a touhy i mimo planetu Zemi? Odpovědi na všechny tyto otázky přináší díl známého francouzského animovaného seriálu.
Italské Tiramisu je mimořádně lahodný dezert, který je nepečený. Italové milují silnou kávu i piškoty a do moučníku přidali ještě jednu zvláštní přísadu. Jakou? to se dozvíte ve videu.
Ukázka popisuje zábavnou formou rozpoutání 1. světové války, nástup císaře Karla I. na trůn a činnost Maffie.
Česká televize oslavila 70 let své existence, ale přestože už je vlastně v důchodovém věku, končit rozhodně nehodlá. Naopak se za poslední roky snažila rozšířit svůj záběr a věnovat se i mladým divákům. Například spuštěním nového televizního kanálu Déčko, který oslavil 10 let od svého vzniku a který se mimo jiné v dobách covidových karantén a uzavírání škol snažil umožnit dětem výuku prostřednictvím projektu UčíTelka.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena pověst o vzniku pražského orloje, díky kterému již lidé nemuseli odhadovat čas podle Slunce. Kdo byl jeho skutečným autorem?
Předčítání staré české pověsti o kutnohorských havířích. Nedostávali za svou práci řádně zaplaceno, úředníci zmařili i jejich dovolání u krále. Ten je dal, pod tíhou nepravdivých informací, popravit.
Kolo lidé vynalezli v dávné historii a v mnoha podobách jim usnadnilo řadu činností. Nejprve bylo kolo těžké a nemotorné. Pak lidé vymysleli loukotě, se kterými bylo vše snazší, a kolo s pneumatikami už nemá chybu. Jezdit na šlapacím kole je skvělá zábava a elektrokolo vám pomůže zdolávat velké kopce nebo vzdálenosti. Před jízdou je nutné zkontrolovat správné vybavení a pak hurááááááá do světa.
Většina z nás má ráda ovocné knedlíky. Ve středověku se knedlík říkalo úplně něčemu jinému. Chcete se dozvědět, jak vznikl český pokrm knedlo-vepřo-zelo? A z kterého jazyka pochází slovo knedlík?
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Jeden z nejoblíbenějších večerníčků v době, kdy začalo vysílání Československé televize. Samozřejmě černobílý. Líbil by se dnešním dětem? Můžete posoudit sami.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.