01:03
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
Quinoa, neboli tradiční jihoamerická plodina česky zvaná merlík chilský, roste na zemi už pěkně dlouho. Ale dlouho ji lidé nebrali moc vážně. Pak se o jí začalo mluvit jako o superpotravině, a tak se doslala na výsluní. Zvlášť mezi celiatiky. Vysvětlíme vám proč.
Ovce patří mezi nejskromnější a nejužitečnější hodpodářské zvíře, které se chová po celém světě. Význam ovcí spočívá v tom, že dokáže přeměnit obyčejnou trávu v produkty pro člověka důležité, například maso, mléko nebo vlnu. Víte, jak žili pastevci? Proč se říká obětní beránek?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Co je pro Italy pizza, to je pro Francouze quiche. Tento slaný koláč ale pochází z jiné evropské země. Z jakého slova vznikl jeho název? A čím se v různých oblastech plní?
Co je k jídlu, a co ne, naučila člověka náhoda. První zeleninové zahrady si zakládali staří Římané, Číňané a Egypťané a pěstovali na nich třeba hrách. Představte si, že dnes na světě roste přes tisíc druhů zeleniny. Ale jen z některých z nich se dají připravit skvělé zeleninové hranolky. Můžeme si usmažit hranolky z mrkve, celeru, řepy i batátu. K tomu si dáme třeba zdravou omáčku neboli dip ze zakysané smetany, pažitky a česneku. Mňam!
Položili jste si někdy otázku, proč je v zimě kratší den a delší noc? Má změna času na tento jev nějaký vliv? Víte, proč v minulosti vznikl zimní a letní čas? Pociťujete změny času na svém těle? Podívejte se na Wifinu a zjistěte, jak to doopravdy s tím časem je.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě římskokatolického kněze Josefa Toufara, který byl přítomen zázraku pohybujícího se kříže v Číhošti. Podívejte se, jak se stal Josef knězem, co všechno se musel naučit a jak komunistická Státní bezpečnost zareagovala na zázrak v Číhošti.
Píseň pro Světlušku od vítězky soutěže Česko hledá SuperStar Anety Langerové je něčím speciální. Vznikla totiž za účelem podpořit nadaci Světluška, která pomáhá nevidomým lidem a lidem se zrakovým postižením. Písničku spolu s Anetou Langerovou nazpíval nevidomý zpěvák Radim Vojtek. Zkuste k písničce nakreslit obrázek, inspirovat se můžete ve videu.
Pojďme se společně podívat na video o hlavolamech. Rubikovu kostku zná celý svět, vynalezl ji maďarský vynálezce, architekt a profesor architektury Ernő Rubik. Hlavolamy se objevují stále nové a nové.
Jaké to je být takovým zvířecím doktorem? Zkusit si práci veterináře měl možnost 13letý chlapec, který prožil jeden den na veterinární klinice. Dozvíme se s ním, co takový zvířecí doktor běžně během pracovního dne dělá. Jakou kvalifikaci a vlastnosti musí takový veterinář mít?
Kdo je to architekt? A jaké se staví domy? Jak se bydlí v Africe? A jaká obydlí mají Eskymáci? Pojďte se s klaunem Moudronosem podívat, jak se staví dům a jaká řemesla jsou při tom důležitá.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.