01:03
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Pojďme společně vyrábět ozdoby nejen na stromeček. Budou to Tři králové. Figurky si vyrobíme z lahviček od Actimelu. Je to skvělá příležitost, jak využít věc, kterou bychom normálně vyhodili. Potřebovat budeme také polystyrenové kuličky, lepidlo, nůžky, špendlíky, fixy a stuhy.
Jako charita se označují dobrovolné dobročinné akce na pomoc lidem. V praxi nabývají různých forem: peněžitými a věcnými dary počínaje až po práci vykonávanou zdarma pro nějakou charitativní organizaci.
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
„Fish and chips“ je pokrm. Podle názvu poznáte, že pochází z Anglie, kde si ho můžete koupit již 200 let. Jedná se o smaženou rybu obalenou v těstíčku podávanou s bramborovými hranolky. Protože se většinou prodávala jako rychlé občerstvení, bývala zabalená do novinového papíru. Dnes se používá jeho napodobenina, která je určitě zdravější.
Co je pro Italy pizza, to je pro Francouze quiche. Tento slaný koláč ale pochází z jiné evropské země. Z jakého slova vznikl jeho název? A čím se v různých oblastech plní?
Ve čtvrtek 24. 2. 2022 v brzkých ranních hodinách byla zahájena ruským prezidentem Vladimirem Putinem vojenská operace na východě Ukrajiny s cílem denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu. Ukrajina se tak ocitla pod útokem ruských vojsk, započaly boje o velká ukrajinská města a vypukla válka. Západní mocnosti okamžitě ruský útok odsoudily a začaly připravovat protiruské sankce.
Máte rádi jednoduché vaření? Jídlo z jednoho hrnce znali lidé od pradávna. Chutě se krásně promíchají a bylo to také praktické. Ve středověku v hrnci na trojnožce na ohni smíchali, co dům dal. V Německu za války vznikl jejich oblíbený eintopf. Ve Španělsku mají zase paellu, která se připravuje na jedné velké pánvi.
Špagety nebo farfalle? Jaký je v tom rozdíl? Z čeho se vyrábí těstoviny čili pasta? Jak je správně uskladnit i uvařit? Dozvíte se nejen to, jak Italové nazývají jednotlivé druhy těstovin, jaký je rozdíl mezi sušenými a čerstvými, ale i něco navíc.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Některé chudé děti ani dnes nemohou chodit do školy a musí pracovat. Životní příběh Urmily je jako z pohádky. Proč? Protože má dobrý konec. Od svých šesti let až do sedmnácti pracovala jako otrokyně v domácnosti bohatých lidí. Teprve potom se jí poštěstilo začít chodit do školy, naučit se číst a psát. Dnes pomáhá dětem s podobným osudem a zasazuje se o to, aby i chudé děti mohly studovat.
V každém správném masopustním průvodu nesmí chybět masopustní maškary. Víte, co symbolizovala maškara koně? Myslíte, že si ji dokážete vyrobit doma? Zkuste to, je to velmi snadné. Potřebovat budete kartón, krabici, šablonu koně, provaz, pevnou lepicí pásku, šídlo, nůžky, zalamovací nůž, bílý a černý fix a zalamovací kleště.
Na zámku v Bruntálu se věnují tradici zdobení vajíček. Čemu věřili naši předci při zdobení vajíček? Co představují jednotlivé barvy? Jak vypadá technika vyškrabávání? A jaké další prastaré techniky vydržely dodnes?
Dýchánek nebo party? Význam těchto slov je stejný, jedná se o příjemnou malou oslavu. Aby vše probíhalo pěkně a bylo nám všem hezky, je třeba dodržet určitá pravidla. Na pozvánku na party nezapomeneme napsat všechny potřebné informace: místo, datum i čas konání akce. Hostitelce přineseme květinu. Víte, jak ji správně předat? Pak pro vás závěrečný kvíz bude hračkou.
11 592
615
3 448
1 031
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.