01:03
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Horská služba byla v Čechách poprvé založena v roce 1934 v Krkonoších. V současné době je v každém pohoří alespoň jedna stanice. Co všechno práce horského záchranáře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Vzpomenete si na pocit, když jste pod vodou a pak se vynoříte? Dole skoro nic neslyšíte a nad hladinou je najednou rámus. Asi takové pocity mají děti, které se narodily neslyšící, a pak jim lékaři voperují přístroj, kterým se postupně učí slyšet a mluvit. Jmenuje se kochleární implantát a v Česku už pomáhá čtyřem stovkám dětí. I když tyto děti chodí do normálních škol, měli byste vědět, na co dávat pozor, abyste si dobře rozuměli. Jak implantát funguje?
Laser je přístroj, který je zdrojem světla a má řadu zvláštních vlastností. Využívá se v mnoha oblastech. Dokáže přesně řezat i svářet. Laserové operace očí dnes také nikoho nepřekvapí. Každý z nás zná čtečku čárových kódů v obchodě nebo laserovou tiskárnu. Ve výzkumném centru v Dolních Břežanech se dokonce nachází nejvýkonnější laser na světě.
V dnešní době je Skaut jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších zájmových útvarů. Proč se Mezinárodní den skautů slaví zrovna na svátek sv. Jiří? Jaké jsou skautské zásady? A kolikrát v dějinách byl Skaut zakázaný?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Video vypráví o možném místě narození Karla IV., které není přesně známo, a představuje oba jeho rodiče, Elišku Přemyslovnu a Jana Lucemburského.
Valašskou ves Vizovice proslavilo tradiční pečivo, které o Vánocích zdobí nejednu domácnost po celém světě. Jaká je jeho historie? Jak se vyrábělo dříve a jak dnes? A co symbolizovaly jednotlivé figurky?
Draci v hrnci se dnes zaměří na chřest. Chřest se u nás považuje za něco exotického, ale není tomu tak, chřest v naší krajině znal již Karel IV. První chřestová plantáž byla založena nedaleko Brna.
Historie omáček sahá až do starověkého Řecka a Říma. Věděli jste, že jich existuje přes 100 druhů? Jakou máte nejraději? Hrajme si s chutěmi do sytosti a poznejme kouzlo omáček.
Pořad odpovídá na otázky, jak vznikla strašidla a kdo a proč je vymyslel. Mírně strašidelné video vysvětlí, jak strašidla vznikla v lidové tvořivosti coby vysvětlení zvláštních úkazů, světel v lese a podobně.
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Pasáž vypráví o šlechtických titulech a o tom, jak to se šlechtici bylo v průběhu českých dějin a kam se poděli v současnosti.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.