05:06
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Když děti učí telka! Pojďte se s námi naučit správně dýchat. Řekli byste, že dýchání není žádná věda? Dýchat přece umí každý, jinak bychom nemohli žít, kdybychom nedýchali. Jistě máte pravdu, ale přesto není dýchání jako dýchání. To správné je potřeba trénovat. Pomůže nám to pořádně okysličit naše tělo, zrelaxovat po náročném dni anebo lépe zvládnout naše emoce.
V zimě se mimo jiných kratochvílí věnujeme také bruslení na ledě. K tomu můžeme využít uměle vytvořená kluziště nebo přírodní led na rybnících. Jak ale poznáme, kdy už je led dostatečně pevný a na co si musíme dávat pozor?
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
Zubař neboli dentista je lékař, kterého se dneska již nemusíme obávat. Nestrašte se navzájem! Kdypak jste byli naposledy na preventivní prohlídce? K zubaři bychom měli chodit pravidelně, jednou za půl roku. Pak předejdeme mnohým nepříjemnostem! Víte, že si před návštěvou dentisty musíte napřed pěkně vyčistit zuby a vzít si s sebou čistý kapesník?
Už jste zkoušeli sami sebe polechtat, nebo se rozplakat na povel? Brďo se tentokrát vydá prozkoumat své pocity neboli emoce. Emoce projevují lidé stejně na celém světě. Je to vlastně taková řeč beze slov. A víte, že pocity mají i zvířata? Jak projevují lítost, smutek, hněv nebo radost lidé na celém světě? Nenechte si ujít další díl!
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Stručný popis historie a vzniku basketbalu. Rozhovor s trenérem Michalem Ježdíkem.
Základní seznámení s technikou odbití tvrdého útoku soupeře v beachvolejbale.
Pořad ukazuje zákulisí tréninku mladých softballistů.
Víte, co je footbag? Jedná se o sport, který si může vyzkoušet každý. Vyrobte si speciální míček "hakisak" a můžete se pustit do trénování. Budete potřebovat rýži nebo luštěniny, starou ponožku, nůžky, provázek, na ozdobení barevnou plsť, peří a tavnou pistoli.
Nejrozšířenějším sladidlem po celém světě je med, a to už tisíce let. Tipněte si, k čemu ho používala Kleopatra nebo staří Číňané? A víte, že jsme bývali medovou velmocí? A že s trochou medu hned, zesládne vám svět? Spousta dalších informací vás čeká v tomto díle.
Rozmarýna znamená v latině mořská rosa a této bylince název opravdu sluší, protože pochází ze Středomoří. Odtud se rozšířila do celé Evropy. Jsou s ní spojeny různé pověry a legendy. Jenom nemá ráda zimu, ale zase se dá pěstovat v květináči. Její použití v kuchyni je všestranné, ochutíme s ní maso, omáčku i zeleninu.
Brukev zelná je matka květáku, brokolice, zelí, kedlubny a kapusty. Jako první ji začali šlechtit už staří Římané. Květák je označován za zeleninu chudých, a přitom je tak bohatý. Jak je to možné? Podívejte se s námi, na co všechno je květák dobrý.
Mikádo je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. Je to další hra, která se hraje po celém světě, díky ní si cvičíme motoriku, pozornost i šikovnost. Tak si pojďte taky zahrát.
9 528
362
2 028
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.