02:05
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Podívejte se s námi na ukázky dvou básniček od Vítězslava Hálka, který byl znám především svou láskou k přírodě. Mnohé z nich se dočkaly i zhudebnění od nejznámějších českých skladatelů, jako například Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka.
Herečka Jiřina Šejbalová čte v domácím prostředí pro pořad Malá noční povídka svůj oblíbený příběh A. P. Čechova o „malém obyčejném člověku", který se omylem napije petroleje místo vodky a marně hledá, kdo by mu pomohl. Poslechněme si začátek povídky.
Folklorista, zpěvák, houslista, hudební skladatel, hudební aranžér a primáš Jiří Pavlica nám v pořadu Písně českých básníků představí píseň Vlastní životopis s textem Jaroslava Seiferta.
Pohádka O perníkové chaloupce, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o Jeníčkovi a Mařence, kteří zůstanou opuštění v lese a hledají cestu domů. Při tom narazí na perníkovou chaloupku, ve které bydlí zlá bába s dědkem. A chtějí si děti upéct.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit číst ve školním rozvrhu. Budeme pracovat s tabulkou a rozpoznávat, co znamenají jednotlivé zkratky.
Martin C. Putna vzpomíná, jak v 80. letech přepisoval na stroji oficiálně zakázanou literaturu – například Znamení moci od Zahradníčka. Vysvětluje i tehdejší postoje neoficiálního prostředí a proč se českou katolickou literaturou začal zabývat. Nastiňuje její vývoj od konce 19. století až k Ivanovi Magoru Jirousovi. Věnuje se i současnému katolickému prostředí a radikálním katolíkům.
Hluboká citlivost vůči blízkým i vzdáleným, vůči světu kolem nás. Deníkové zápisky, které zkoumají pradávné pouto mezi člověkem, přírodou a vesmírem nebo pochmurná inventura lidské existence? Spolek Litera uděluje každý rok ceny za nejzajímavější literární počiny celkem v devíti kategoriích. Jaké tři knihy v kategorii poezie se v roce 2024 probojovaly do nominací?
Spisovatel Jáchym Topol vypráví nejen o své tvorbě, co ji ovlivňuje, jak se proměnila, odkud čerpá inspiraci, ale také třeba o tom, zda je možné napsat radostnou knihu, proč jeho díla taková nejsou a proč z nich i přesto může mít radost. Nevynechává ani to, jak se vypořádal se vzpomínkami na minulý režim a disent. „Já jsem člověk knihy,“ říká a dotýká se i problematiky e-knih. Věnuje se také svým novinářským zkušenostem.
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.