05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Transsexualita je dalším tématem dokumentárního seriálu o sexuálních tématech v Československu. Kdo tvořil odbornou komisi, která rozhodovala o splnění kritérií a nároku na trans operaci? A stačilo to i k legislativní změně pohlaví? Video dál například prozradí, z čeho se anatomicky vytváří nové pohlaví.
Patří ananas na pizzu? Však to znáte. Občas jsme postaveni před otázky, na které odpověď prostě nevíme. Antický filozof Sextus Empiricus zastává názor, že to je ale někdy dobře. Nejdůležitější není mít na vše názor, ale duševní klid a nadhled. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filozofickými myšlenkami a filozofy.
Finská kreslířka a spisovatelka Tove Jansson, která žila otevřeně ve vztahu se ženou, vytvořila slavnou muminí rodinu jako společenství bytostí, které je otevřené i těm divným, excentrickým a na první pohled nedůvěryhodným. A jak se dnes žije queer lidem ve Finsku, v zemi, která přemosťuje sever a východ a kterou lze i nelze schovat pod přikrývku „skandinávské svobodomyslnosti“? (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje konfrontaci Terezy, která se stala obětí znásilnění, s jejím spolužákem Davidem, násilníkem. Tereza se snaží vzniklému bloku postavit a alespoň částečně zmírnit své trauma. Zjišťuje však, že David situaci před pěti lety vnímá odlišně.
Video ukazuje krátkou epizodu ze života dospívající středoškolačky. Okolnosti, které v životě zažíváme, nás velmi výrazně ovlivňují také při zvládání našich povinností – mají vliv na naši náladu, tedy i na vztahy. To se velmi výrazně podepisuje na našem výkonu, ať už ve škole, v soutěžích, nebo v práci. Žáci díky videu lépe porozumí faktorům, které mohou jejich výkon ve škole ovlivňovat.
Na své okolí působíme z velké části tím, co a jak říkáme. Hovor je sice součástí lidské přirozenosti, ale vést vhodnou, přiměřenou a zajímavou společenskou konverzaci je schopnost, kterou si musíme vědomě osvojit. Pojďme si připomenout některé její důležité prvky, jako jsou volba tématu, hlasitost a tempo řeči, pohled do očí nebo usměrňování hovoru bez nutnosti skákat druhým do řeči.
Zdvižený prostředníček je univerzální gesto, kterému dnes připisujeme jasný význam. Nezájem, urážka, prostě odmítnutí. Význam tzv. fakáče v antickém Řecku byl ale původně úplně jiný. Video poodhalí, co v té době zdvižený prostředníček znamenal a jak se gesto rozšířilo daleko za hranice antického Řecka.
Jak se vyrovnat se zklamáním, které nám způsobili ti nejmilovanější? Lze překonat strach, stud a bezmoc? Otevřené zpovědi seniorů o tom, jak se z vlastního dítěte stane nepřítel, a také o tom, jak nelehká je obrana proti násilí, ať už má jakékoliv podoby.
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
Video vhodnou formou seznamuje žáky s principem terapie přírodou a divočinou, zdůrazňuje význam diskomfortu a rituálů v životě moderního člověka. Zároveň ale ukazuje sílu přírody pro relaxaci, redukci stresu, podpoření myšlení tady a teď. Lze jej využít i ke zklidnění žáků – díky videu se ocitneme ve skutečném lese, uprostřed přírody. Ukázku z videa lze následně vyzkoušet i v praxi.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.