05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Je vaše úzkost normální, anebo už je to nemoc? Úzkost je prastarý ochranný mechanismus, ale může se také projevovat jako nepříjemný emoční stav, jehož příčiny a podněty nejsou zprvu zřetelné. Mnohdy přeroste do rozměrů, kdy už je potřebná návštěva psychiatra. Pokud vás tyto problémy netrápí osobně, možná vás zaujmou výpovědi pacientů procházejících terapií. Právě úzkost jim totiž dosud znemožňovala normálně žít. Pořadem provází a mechanismus úzkosti přiblíží psychiatr Cyril Höschl.
Co znamená pojem socializace? Specifickou roli v tomto procesu začleňování jedince do společnosti představuje rodina. V jednotlivých vývojových etapách dítě prochází fázemi socializace: elementární, rodinnou a nakonec veřejnou socializací, která trvá po celý život. Pořadem provází Cyril Höschl.
Markéta a Roman ke své vlastní dceři Elišce přijali do pěstounské péče Terezku a Jirku, dvě děti se zdravotním handicapem, i když to takhle původně vůbec neplánovali. Terezka je kvůli dětské mozkové obrně upoutaná na vozík a své biologické rodiče nikdy nepoznala. V centru, které pomáhá rodičům pečujícím o postižené děti, se pak seznámili s Terezčiným kamarádem Jirkou. Toho si nejprve začali brát domů na víkendy do hostitelské péče. Hostitelská péče se potom změnila v péči pěstounskou.
Ačkoliv jsou oběťmi sexuálního násilí obvykle ženy, mohou se jimi stát i muži. Je vůbec možné, aby muže znásilnila žena? Pan Pavel sexuální násilí ze strany své manželky zažíval léta, a to doma ve své ložnici.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání ti, jichž se bezprostředně týká? Jak moc je pro děti inkluze náročná? V prostředí jedné soukromé školky se potkávají děti z různých koutů světa. Překonávají mezi sebou jazykové bariéry i kulturní odlišnosti. Všichni si však společně hrají a nikoho nevyčleňují. Děti se spřátelí s každým.
Bývalý student střední průmyslové školy se školskému ombudsmanovi svěřuje se svým traumatickým zážitkem. Jako šestnáctiletý mladík totiž musel čelit sexuálnímu obtěžování ze strany učitele a ředitele školy. Jeho osobní zpověď je velmi přesvědčivá. Proto se ombudsman rozhodne pro rázné a rychlé řešení.
Příběh ženy, která kvůli závislosti na alkoholu a lécích padá z vyšších pater na naprosté dno, ze kterého se snaží opět odrazit. Podaří se jí to? Paní Helenka se po léčbě snaží přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou a aktivně se doléčuje.
V ČR je podle odhadů až 100 tisíc autistů, přičemž počet dětí s diagnózou autismu stále roste. V zahraničí je k jejich léčbě úspěšně používána metoda Aplikované Behaviorální Analýzy. V Česku taková péče standardně poskytována není, proto někteří rodiče iniciovali založení České odborné společnosti ABA. Děti se při terapii učí spolupracovat a komunikovat, rozvíjí se jejich inteligence a sociální dovednosti. Ukázka přibližuje problémy rodin s autisty a názorně předvede některé postupy ABA.
Informace se dají použít jako zbraň a správně vedené informační operace umí ovlivnit vnímání a chování lidí. Nástrojem bývají plánované komunikační akce a kampaně, které mají za úkol jednoduše a často podprahově působit na lidské emoce a díky tomu pokřivit realitu v něčí prospěch. Příkladem z nedávné historie je např. kampaň proti vybudování amerického radaru v Brdech, na níž se dá dobře ukázat, že emoce jsou silnější než argumenty.
Co vlastně znamená často uváděné spojení „korektní vyjadřování“ či „politická korektnost“? Existují různé pohledy, vždy je však patrné, že vyjadřování jde ruku v ruce s našimi hodnotami, společenskými postoji a názory. Pro někoho je korektnost pokrytectví a přetvářka, pro jiné cesta, jak zamezit diskriminaci a rasismu.
Rob, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se chystá zpátky do školy. Stejně jako střelec Tonda. Větší pozornost na sebe ovšem strhne Lukáš, který už ví, co chce udělat a všem říct. Přinese jeho přiznání ohledně sexuální orientace happy end?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.