09:55
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Nejprve si přiřadíme k pojmům pranostika, přísloví a pořekadlo správnou definici a následovně se pokusíme doplnit chybějící slova v různých pořekadlech a příslovích.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Jaké je současné pojetí a kvalita výuky českého jazyka? Vyučuje se pravopis správně? Co jsou přechodníky a jaká je jejich funkce? Čím se zabývá Ústav pro jazyk český? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi diskuze týkající se současné češtiny.
Pasáž se zabývá několika příklady tzv. „jazykové kriminality“, tedy jazykových prohřešků.
Pasáž se zabývá vysvětlením, co je to ráz v jazyce a jak jej správně používat. Uvedeno je i několik příkladů důležitosti rázu.
Je přirozené, že některá slova, která dříve nemohla být ve veřejných projevech používána, pronikají dnes běžně do veřejných komunikátů? Jak se mění vnímání jazykových prostředků? Odpovědi na tyto otázky poskytuje ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR Martin Prošek.
Ve třináctém díle Slovohrátek se Anička se všemi dětmi z předchozích dílů zabývá slovními hrami. Pamatujete si, jaké hry jsme se v průběhu Slovohrátek naučili? Zavzpomínejte v tomto díle nazvaném Hromada her se slovy aneb kdo si hraje nezlobí.
Pasáž ukazuje použití hodnoticích výrazů a jak mohou měnit význam výpovědi. Zpracováno formou scénky a následovného vysvětlení.
Pasáž se zabývá změnou názvu českých a moravských měst a vysvětluje důvody těchto změn.
Dozvíme se, co slovo kompliment znamená a kdy a jak takový kompliment říci. Už vám někdo někdy složil kompliment, nebo jste ho složili někomu vy? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Vyprávění o slově „vlys“, o jeho původu a významu. Vysvětlení, proč se v něm píše po písmeně L ypsilon.
Pasáž vysvětluje jazykovědný pojem kontaminace a uvádí různé příklady toho, jak taková jazyková kontaminace v češtině vypadá.
Také syntax neboli skladba má své zastoupení v maturitním testu. Úlohy směřované k této oblasti jazyka zpravidla pracují s nedostatky ve výstavbě věty nebo souvětí. V takových úlohách se po řešiteli testu často chce, aby vyřešil, co patří na vynechané místo ve výchozím textu. Jak může řešení takové úlohy vypadat?
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Pasáž ukazuje použití přivlastňovacího zájmena „svůj“ na rozboru příkladové věty.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.