01:24
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát se budeme věnovat rozboru textu: zodpovíme si několik otázek k obsahu textu a poté se soustředíme především na jevy z oblasti skladby.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát si vysvětlíme rozdíl mezi slovním druhem a větným členem a ukážeme si, jak jedno podstatné jméno může plnit funkci různých větných členů.
Také syntax neboli skladba má své zastoupení v maturitním testu. Úlohy směřované k této oblasti jazyka zpravidla pracují s nedostatky ve výstavbě věty nebo souvětí. V takových úlohách se po řešiteli testu často chce, aby vyřešil, co patří na vynechané místo ve výchozím textu. Jak může řešení takové úlohy vypadat?
Připravujete se na maturitu z češtiny? V následujícím videu můžete vidět, jak úlohy z předchozích let řešili studenti maturitních ročníků. Následně vám společně s Jarmilem Vepřkem - Běžícím češtinářem dáme tipy, jak podobné typy úloh úspěšně a efektivně řešit!
Pasáž popisuje, v jakém případě se vyskytuje přívlastek shodný za podstatným jménem a kdy může dojít k neshodě v rodě mezi podstatným jménem a přívlastkem.
Pasáž ukazuje použití přivlastňovacího zájmena „svůj“ na rozboru příkladové věty.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Na základě příkladů si vysvětlíme významové vztahy mezi větami hlavními, jak je poznáme a jak v souvětích správně použijeme interpunkci.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Na základě příkladů si ukážeme rozdíl mezi větou jednoduchou a souvětím a procvičíme také pár dalších jevů ze skladby, například věty hlavní a vedlejší.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozeznat podmět nevyjádřený a vysvětlíme si, co to vlastně znamená. V úvodu popíšeme scénku, kterou s plyšovými zvířaty zahraje paní učitelka. Vyvodíme, co znamenají pojmy podmět a přísudek.
12 741
708
4 263
1 189
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.