09:55
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Nejprve si přiřadíme k pojmům pranostika, přísloví a pořekadlo správnou definici a následovně se pokusíme doplnit chybějící slova v různých pořekadlech a příslovích.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Jaké je současné pojetí a kvalita výuky českého jazyka? Vyučuje se pravopis správně? Co jsou přechodníky a jaká je jejich funkce? Čím se zabývá Ústav pro jazyk český? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi diskuze týkající se současné češtiny.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. S pomocí různých příkladů si vysvětlíme pravidla psaní interpunkce v souvětí.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Pasáž popisuje, v jakém případě se vyskytuje přívlastek shodný za podstatným jménem a kdy může dojít k neshodě v rodě mezi podstatným jménem a přívlastkem.
Bratři Cyril a Metoděj přinesli Slovanům jejich písmo, hlaholici. Doktor Marek Vácha vysvětluje vznik a vývoj tohoto písma. Dále hovoří o překladu Písma svatého do podoby, která byla Slovanům srozumitelná, a to nejen z hlediska jazykového, ale i kulturního.
Pořad přibližuje život a dobu Josefa Jungmanna, včetně ukázek z jeho tvorby.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Scénka a následný rozhovor s jazykovědkyní o módních slovech. Lingvistka popisuje různá módní slova v různých oblastech, vysvětluje i pojmy klišé a jazykový smog.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, která souhláska se píše uvnitř a která na konci slova. Zopakujme si tvrdé a měkké slabiky. Jakou máme paměť? Kolik věcí si zapamatujeme, než je paní učitelka skryje? A dokážeme je všechny správně napsat?
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2009. Při procházce hradními prostory si procvičíte například shodu přísudku s podmětem, zdvojené souhlásky a psaní velkých písmen. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2007, tentokrát v prostředí zoologické zahrady a se zvířecí tematikou. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
13 123
738
4 474
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.