09:55
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Nejprve si přiřadíme k pojmům pranostika, přísloví a pořekadlo správnou definici a následovně se pokusíme doplnit chybějící slova v různých pořekadlech a příslovích.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Jaké je současné pojetí a kvalita výuky českého jazyka? Vyučuje se pravopis správně? Co jsou přechodníky a jaká je jejich funkce? Čím se zabývá Ústav pro jazyk český? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi diskuze týkající se současné češtiny.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát se podíváme na vytváření přídavných jmen přivlastňovacích.
Pasáž se zabývá pravopisně správnou variantou jména Červená karkulka a vysvětluje, co původně znamenalo slovo „karkulka“.
Pasáž vysvětluje původ a význam slova „vyžle“.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku psát správně velká písmena na začátku věty a v typických případech vlastních jmen osob, zvířat a místních pojmenování. Pomohou nám s tím velké i malé kameny a cesta do Afriky.
Ludmila Uhlířová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje tzv. aktuální členění. Ve vybrané pasáži je popsán slovosled v češtině, který je sice volný, ale ne libovolný. Dozvíte se o různých slovosledných variantách i o tom, jak pořadí slov mění význam. Pasáž je doplněna scénkou z představení Hospoda Na mýtince.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Vysvětlíme si, co je doplněk, jak ho můžeme poznat, a ukážeme si několik příkladů vět s doplňkem.
Připravujete se na maturitu z češtiny? V následujícím videu můžete vidět, jak úlohy z předchozích let řešili studenti maturitních ročníků. Následně vám společně s Jarmilem Vepřkem - Běžícím češtinářem dáme tipy, jak podobné typy úloh úspěšně a efektivně řešit!
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá slezským nářečím, uvádí jeho rysy a příklady různých slov.
Pasáž se zabývá hyperkorektností v českém jazyce. Popisuje, o jaký jev se jedná, čeho se vyvarovat a uvádí několik příkladů.
Mnoho českých tvůrců písma a typografů uspělo ve světě. Podíváme se na klíčové osobnosti očima zahraničních odborníků.
Pasáž se zabývá příznakovostí v češtině, vyjadřováním ženského rodu pomocí mužského rodu, budoucího času pomocí přítomného času. Součástí pasáže je scénka a následovné vysvětlení.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.