09:55
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Říká se, že pravopis je vizitkou každého člověka. Právě pravopis se všemi možnými pravidly a výjimkami je v maturitním testu ověřován několika úlohami. Video představuje asi nejnáročnější typ takové úlohy, když se po vás chce, abyste našli pravopisné chyby v textu a opravili je. Takže vlastně taková hodně malá korektura textu. U tohoto typu úloh pozor na bodování - při správném řešení celé úlohy získáte poměrně vysoký počet bodů, ale také je třeba si uvědomit, že každá vaše případná chyba znamená bod dolů.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Nejprve si přiřadíme k pojmům pranostika, přísloví a pořekadlo správnou definici a následovně se pokusíme doplnit chybějící slova v různých pořekadlech a příslovích.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Psaní čárek ve větě jednoduché i v souvětí... Víte, kde čárku napsat, a kde naopak žádná čárka není? Podstatou úloh ověřujících znalosti interpunkce je zpravidla rozhodnutí, zda jsou čárky ve větě nebo souvětí napsané správně, nebo zda je ve větě nebo souvětí chyba. Podívejte se na různé přístupy k řešení úloh tohoto typu.
Jaké je současné pojetí a kvalita výuky českého jazyka? Vyučuje se pravopis správně? Co jsou přechodníky a jaká je jejich funkce? Čím se zabývá Ústav pro jazyk český? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi diskuze týkající se současné češtiny.
Pasáž vysvětluje původ a význam výrazu „sedět v lochu“.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku vyjmenovaná slova po P. V této lekci se naučíme za pomoci obrázků porozumět významům jednotlivých vyjmenovaných slov po P. Zahrajeme si hru, při které si procvičíme jejich pořadí.
Pohádka o strašném, ale spravedlivém vládci Krkonoš, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Jeníkovi a Andělce, kteří se starají o nemocnou maminku a žijí v bídě. Jednoho dne se proto vydají požádat o pomoc vládce Krkonoš, Rýbrcoula. Cesta k němu však není jednoduchá.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozeznávat spojky a předložky. S pomocí plyšáka a krabice si vyvodíme předložky a puzzle nás zase naučí, že spojky spojují slova nebo věty. Zjistíme, že se jedná o neohebné slovní druhy a v závěru si formou hry vyzkoušíme, jestli opravdu rozeznáme spojku od předložky.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. S pomocí různých příkladů si vysvětlíme pravidla psaní interpunkce v souvětí.
Čeština dala světu mnohá slova. O jaká slova jde, to zmíní v pasáži český jazykovědec Karel Oliva, zabývající se hlavně matematickou lingvistikou. Také popisuje rozdíl v psaní ů/ú a zdůrazňuje důležitost psaní diakritických znamének. Dále se vyjadřuje ke slovnímu spojení „To dáš“ a k vývoji českého jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 5. ročníku správně skloňovat zájmeno já. Ukážeme si dvě různé pomůcky k tomu, abychom se určitě nespletli. Kde napsat mně a kam patří mě? Určitě to zvládneme.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku vyjmenovaná slova po Z. Nejenže se s nimi seznámíme, ale také si je rovnou procvičíme a řekneme si, jaké jsou v nich chytáky. Procvičíme si jazyk na několika jazykolamech. Pospojujeme předměty, které mají společný název, ale vypadají úplně jinak. Seznámíme se tedy i se slovy mnohoznačnými.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát se budeme věnovat rozboru textu: zodpovíme si několik otázek k obsahu textu a poté se soustředíme především na jevy z oblasti skladby.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Na základě příkladů si vysvětlíme významové vztahy mezi větami hlavními, jak je poznáme a jak v souvětích správně použijeme interpunkci.
Pasáž ukazuje použití přivlastňovacího zájmena „svůj“ na rozboru příkladové věty.
Pasáž vysvětluje, co je litotes a k čemu slouží. Ve scénce i odborném výkladu je uvedeno mnoho příkladů použití této figury.
10 564
494
2 799
947
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.