Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Velká artézská pánev je největší na světě a obsahuje přes 3 000 přírodních studní. Kde se tam vzaly a co způsobuje jejich vyvěrání? A jak zde fungují uměle navrtané studny?
Město Dárdžiling je po celém světě známé především díky jednomu z nejdražších černých čajů na světě. Čím je tak výjimečný? Jak se v této oblasti pěstuje a dále zpracovává? Jaký vliv má na jeho pěstování zdejší horské klima?
Proč máš, ježku, tak velké uši? Nejen proto, aby slyšel všechny brouky v okolí, ale také kvůli tomu, že mu uši slouží jako chladiče. Ochlazují mu krev. A to se v poušti velmi hodí. Ježek ušatý loví především v noci. Není však sám, na nočním lovu potká také křečky, tarbíky nebo krokodýly. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Welwitschie, že jste to nikdy neslyšeli? Je tedy nejvyšší čas se o této rostlině něco dozvědět. Pokud byste ji hledali, musíte do Namibské pouště, což je nejstarší a nejdrsnější poušť na světě. Věděli jste, že jsou tam i místa, kde vůbec nikdy neprší? Jak tam tedy může nějaká rostlina přežít, kde se tam vzala a proč má tak zvláštní jméno? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte ve videu.
Turistických tras je v ČR kolem 42 000 kilometrů. Český systém turistických značek je jedinečný v Evropě i ve světě. O značení turistických tras se u nás starají takzvaní značkaři. Díky nim se v naší zemi neztratíme. Více nám o značení turistických tras poví a ukáže Karel Markvart z Klubu českých turistů spolu se svou rodinou. Všichni se ve svém volném čase a bez nároku na mzdu starají právě o obnovu turistických tras.
Posvátná řeka Ganga láká mnoho návštěvníků, kteří putují až k jejímu prameni. Jak řeka Ganga pramení a jak vypadá krajina kolem ní? A jak žijí kolem řeky místní obyvatelé i svatí muži?
Jak se neztratit v lesa je díl seriálu Můj dědeček zálesák. Pojďte se s ním projít v lese a orientovat se za pomoci turistických značek, buzoly, ale také podle růstu lišejníku na stromech a sklonu stran mraveniště. A víte, jaké značky používají zvířata? A co si počít, když už se náhodou ztratíte?
Wifina nám v tomto díle rozšíří rozhled. Rozhledna je vyhlídková stavba s vyhlídkovým prostorem, který je výš než okolní terén, aby z něj bylo dobře vidět do okolí. Rozhledny mají nejčastěji tvar vysoké věže, najdou se ale i výjimky. U nás se rozhledny staví už přes 200 let.
Pojďme se společně podívat na video o tom, co je to a jak funguje tlak vzduchu. Anebo vody? Vzduch se skládá z molekul. A co je těžší? Vzduch nebo helium? I když můžeme mít pocit, že je kolem nás volný prostor, jsme obklopeni obrovským množstvím částeček různých plynů, které se mohou změnit v kapalinu nebo zmrznout.
Seznámení s vybranými přírodními zajímavostmi České republiky. Pasáž se tematicky zaměřuje na zvětrávání v krajině (na příkladu kamenného moře), pozůstatky dávné sopečné činnosti na území Čech (výrony sopečných plynů), na památná místa a stromy, ale i na jeleny a jejich paroží.
Víte, že slaniska jsou pozůstatky moře na našem území? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Jednou z možností výroby elektřiny je použití větrné elektrárny. V Čechách několik takových elektráren máme, ale jejich obliba ve světě je ještě větší. Největší větrné elektrárny jsou pak postavené na moři. Více o větrném pohonu v reportáži z Wifiny.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.