03:56
Pořad vysvětluje, co je to půda, jak vzniká a proč je pro nás důležitá.
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Pes je ve službách člověka využíván již od své domestikace. Lovecká plemena mají výcvik ke stopování a lovení zvěře. Jiná plemena jsou cvičena jako hlídací nebo záchranářská. A co musí umět „slepecký“ pes nebo pes asistenční?
Pojďte se s námi podívat, čím vším žije louka. Svět hmyzu je pro nás lidi tajemný a fascinující. Kusadla, tykadla, křidélka i krovky vám ukážeme z bezprostřední blízkosti a vy se přesvědčíte o tom, jak je příroda dokonalá. Pojďte se s námi podívat do paralelního světa, kde se chodí výhradně po šesti nohou a žije tu nejrůznorodější skupina živočichů na zemi.
„Když v Africe něco zdechne, ne každý se toho lekne.“ Někdo je dokonce rád, jako třeba právě sup. Ne nadarmo se mu říká mrchožrout. Přestože svým dvoumetrovým rozpětím křídel by mohl konkurovat nejednomu dravci, sám nic neloví. Pouze si počká na zbytky. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Nejen lidé, ale i zvířátka mají své osudy a životní příběhy. Víte, odkud vzali inspiraci tvůrci vojenských maskáčů? Od ropuchy zelené. Ta přišla na účinnost tohoto šatu pro maskování a mimikry už dávno. V dnešním díle se podíváme na život v přírodě do žabí říše. Uvidíme i na jiné druhy žab, jako je skokan, rosnička nebo kuňka obecná. Zvláště si všimneme osudu jedné ropuchy obecné, která měla ve svém rybníku příliš mnoho nápadníků.
O koze existuje mnoho přísloví a pořekadel. Říká se o nich ledacos. Jenže není koza jako koza! Představíme si různá plemena koz a jejich specifika. Proč je jich tolik? A schválně se zkuste zamyslet, kolik znáte příběhů a pohádek o kozách.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Kit s Baterkou potkávají ty největší živočichy, kteří žijí pod hladinou oceánu. Jaké stihl pan baterka vyfotit? Do sbírky už jim chybí jen krakatice. Kde žije? A co všechno se o ní dozvědí?
Víte, že zvonovec liliolistý najdeme jen na 5 místech v České republice? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 1. ročníku podívat na pole. Řekneme si, co na poli roste a proč to pěstujeme. Také si představíme živočichy, které můžeme na poli pozorovat. Na závěr si ukážeme, jak vytvořit zvířátko pouze ze zeleniny.
Velké bílé prase je nejrozšířenějším plemenem chovaným na celém světě. Chov prasat je důležitý především pro produkci masa a sádla. Nově je produkce výkalů prasat využívaná v bioplynových stanicích na spalování a tím na výrobu elektřiny. Medicínský výzkum se zaměřuje na transplatace a zde má své místo využití orgánů prasat.
Tzv. reliktní bory jsou pozůstatky doby ledové u nás. Na skalních hranách s mělkou půdou se daří vřesu i lišejníkům. Pojďte se s námi podívat na jedinečné Kokořínsko. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pasáž, která se věnuje stromům. Zazní, jak a kde stromy rostou (les, sad), jaké má strom části a co potřebuje k životu.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku podívat, jak vypadá takové léto v zahradě. Na začátku si hrou procvičíme paměť a pak si ukážeme, co všechno lze na zahradě vypěstovat. Také si prozradíme, jaké vitamíny jsou v ovoci i v zelenině.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.