Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Pojďme se společně podívat na video o antilopách. Tato zvířata dokážou být velmi rychlá a také vysoko skáčou. Někteří samci, kteří se nebojí, jsou schopni útočit a být agresivní, není tedy bezpečné strkat do ohrady ruce a jiné části těla. Všechno o antilopách se dozvíte zde.
Pojďme se společně podívat na video o cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Již od dětství toužil cestovat a miloval cizí jazyky. Jako šestnáctiletý vlakem navštívil Podkarpatskou Rus. Spolu s Jiřím Hanzelkou procestoval Afriku, Jižní Ameriku i Asii. Později českoslovenští komunisté zakázali cestovatelům vydávat knížky, až po pádu komunistického režimu mohli opět cestovat a vydávat cestopisy.
Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodní Asii. S Marjánkou a Sašou se do Thajska podíváme za indickými slony. Ti byli se životy místních lidí vždy spjati, ale vzhledem k nešetrnému zacházení a také kvůli pytlákům začaly jejich počty rychle klesat. Dnes se situace výrazně zlepšila. V Thajsku nalezneme mnoho sloních rezervací a můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj. Thajsko ale není jen o slonech.
„Jiný kraj, jiný mrav.“ To je jedno z mnohých rčení, které slýcháváme v souvislosti s různými svátky. Na Islandu mají „vánoční kočku“, která prý požírá děti. A jak se před ní ochránit? Odpuzuje ji jedině nové oblečení.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku rozlišovat kraje České republiky. Poznejme památky ČR a s pomocí mapy procestujme jednotlivé kraje. Řekneme si, k čemu mapa slouží. Už jste byli na Bezdězu? Vydejte se s námi na cestu!
Společně navštívíme třetí největší Národní přírodní rezervaci v České republice - Králický Sněžník. Ta byla vyhlášená v roce 1990 z důvodu ochrany této unikátní přírodní památky. Nachází se zde horská rašeliniště, smrčiny i subalpská bezlesí. Na vrcholu vysokém 1424 metrů nad mořem pramení řeka Morava.
Věděli jste, že na Hradišťských terasách můžete cestovat časem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Poslední úsek živé velké řeky začíná u Bohumína a končí u soutoku Odry s Olší. Říká se mu také česká Amazonka. Jedná se meandry řeky Odry, které jsou přírodní památkou. Nachází se zde štěrkové lavice a velmi pestrý ekosystém. Tento přírodní unikát rozhodně stojí za pozornost.
Epizoda přibližuje život vzácných živočichů – tetřívka a ještěrky zelené. Ze vzácných rostlin kvetoucích v průběhu května se představí kosatec nízký a hlaváček jarní. U každé představované rostliny a živočicha jsou zmíněny zajímavosti o jejich způsobu života, výskytu či využití člověkem pro lékařské účely nebo v alchymii.
Drůbeží maso a slepičí vejce patří k nejdostupnějším a nejlevnějším potravinám na celém světě. Představíme si plemena slepic, kachen a hus, která chováme v České republice. Víte, kolik vajec sní průměrně každý Čech? A co vlastně vejce všechno obsahuje?
Pojďme se společně podívat na video s černými krasavci. Havrani patří mezi ptáky krkavcovité a drží se ve skupinách. Večer letí společně na nocoviště a ráno vyrážejí za potravou.
Věděli jste, kde u nás můžete potkat důstojného jelena evropského? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
13 196
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.