05:20
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Jak se správně zachovat, když vidíte, jak se pod někým prolomil led? Dozvíte se, že na přírodní led nemáte chodit nikdy sami. Jaké improvizované pomůcky k vytažení použít a jak máme chránit sami sebe?
Otužování je poslední dobou velkým hitem. Čím je pro člověka přínosné? Jak to ale dělat správně a na co si dát při otužování pozor? Možná nevíte, že se v něm dá i soutěžit. Proč lézt v zimě do studené vody, nám vysvětlí trenér plavání Jakub Běžel.
Přestože játra váží jen asi 2 procenta hmotnosti těla, spotřebují skoro čtvrtinu jeho kyslíku. Jsou nejdůležitější laboratoří našeho těla. Co dělají s cukry nebo s bílkovinami? A k čemu je potřeba fibrin nebo cholesterol? Odpovědi na tyto, ale i další otázky přináší tento díl francouzského animovaného seriálu.
Máte chuť na něco dobrého, co vám zároveň dodá potřebnou energii? Není nic jednoduššího, než si vlastní svačinku vyrobit. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám následující video. Dozvíte se u toho i zajímavé věci. Dobrou chuť. Video je také vhodné jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si procvičí slovní zásobu spojenou se zdravým stravováním. Určeno pro mírně pokročilé žáky mladšího i staršího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Spisovatel Mark Twain prý kdysi o květáku prohlásil, že je to zelí s vysokoškolským diplomem, prostě elita. A měl pravdu, protože tahle zelenina patří mezi ty nejzdravější. Dozvíte se, jak se tato dobrota dostala na náš stůl a kde si na ní pochutnávali jako první.
Na úrodných afrických polích se pěstovala pšenice s tvrdými zrny – semolina, ze které africké ženy vyráběly kuličky, pojmenované kuskus. Výroba kuskusu je pro africké ženy doslova rituálem. Jak tedy celý proces výroby kuskusu vypadá?
Jak se správně starat o zuby? V ukázce je vysvětlena správná technika čištění – kdy a jak se zuby čistí a jaký používat zubní kartáček a pastu.
Historie žvýkaček je opravdu pestrá, žvýkáme už přes 9000 let. Co žvýkali staří Řekové a proč? A co severoameričtí Indiáni? Jaké bylo složení žvýkaček v různé době v různých částech světa a jak vznikly ty dnešní, se dozvíte v tomto díle.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.