12:01
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
S Agentem v kapse si zopakujeme, jak se chovat bezpečně na internetu. Co udělat, když je potřeba něco zaplatit? Komu můžeme posílat svoje fotky? A co když jsem podle internetu vyhrál soutěž a mám odeslat někam své osobní údaje?
Proč se nazývá den zamilovaných svátkem svatého Valentýna? Podle křesťanské legendy si tímto dnem připomínáme římského kněze Valentýna, který tajně oddával zamilované páry. Císař totiž zrušil manželství, aby se muži soustředili pouze na válčení. Toho ale Valentýn nedbal, a tak byl za to 14. února v roce 270 popraven.
Co je to tradice neboli kulturnímu dědictví? Patří sem vědomosti, ale i zvyky předávané z generace na generaci.
Když se třetí do hry vnutí, bývá hádka na spadnutí. Jak najít ve trojici společné řešení? Co dělat, když nefunguje domluva? A jak to udělat, aby si třetí člověk nepřipadal odstrčený? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači v pravěku nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
Když vám známá tvář na internetu oznámí dva roky prázdnin, máte se hned začít balit? Nebo je za tím nějaká digitální kulišárna, např. takzvané deepfakes. A co jsou virální videa? To jsou videa, která se šíří jako virus, tedy rychle. Čemu tedy věřit? Ověřujte si zdroje... Pokud zveřejňujete svá videa, počítejte i s negativními reakcemi sledujících.
Pokud počítač sdílíme s někým dalším, můžeme na něm mít více uživatelských účtů. Ty poskytnou každému uživateli soukromí. Když se přihlásíme ke svému účtu, spouštíme si vlastní kopie programů. Když odcházíme, nezapomeneme se odhlásit. Pokradmu sledovat, co si kdo na svém účtu spustil a co na počítači provádí, to se opravdu nedělá.
Čeští vědci jako první na světě použili umělou inteligenci čili strojové učení ke zkoumání vesmíru. Analýzou 4 milionů vesmírných spekter objevili bezmála tisíc nových objektů. Jedná se o velký pokrok v oblasti spektroskopie. O nové převratné technologii hovoří Petr Škoda z Astronomického ústavu Akademie věd.
Jak mohou rodiče poznat kyberšikanu svého dítěte podle změn v jeho chování? Jak postupovat, když se na internetu šíří intimní fotografie dítěte? Jak mohou rodiče kontrolovat chování svých dětí na internetu? Od kolika let by měli rodiče povolovat dětem profily na sociálních sítích? Nejen na tyto otázky odpovídá Lukáš Látal, metodik programu primární prevence a vedoucí lektor spolku Nebuď oběť, z.s.
Seriál Wifina nás seznámí s Dnem otců. Svátek matek slavíme už delší dobu a oslavu si jistě zaslouží i tatínkové. Historii Dne otců a různé nápady na jeho oslavu nám představí tento díl. Víte, že se Den otců slaví třetí neděli v červnu?
Hledání odpovědi na otázku, co nám mohou povědět staré předměty, nalezené třeba u babičky. Ve videu se zamýšlí, proč a jak se dříve předávaly tradiční dovednosti.
Viděli jste v českých řekách lososy? V polovině 20. století tyto ryby z českých řek vymizely. Nyní se je ochránci přírody snaží do řek vracet. Podívejte se, jak vypadají takzvané rybí přechody podél jezů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Brďo se vydá na vandr. Stane se na chvíli malým tulákem a prozradí vám, že trampovat znamená toulat se přírodou. Trampové se snaží žít v souladu s přírodou podobně jako například skauti. Dozvíte se, kde se v Česku zakládaly první trampské osady nebo jak připravit trampské ražniči.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.