23:56
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Názorná ukázka, ve které se s pomocí globusu a baterky dozvíme o příčině střídání ročních období a o tom, kdy je na Zemi nejkratší den a kdy nejkratší noc.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku planety sluneční soustavy. Řekněme si, které planety jsou spolu s naší planetou Zemí součástí sluneční soustavy. Na příkladu ovoce si uvědomíme jejich velikosti.
Podívejme se, jak vypadá vesmírný skafandr. Věděli jste, že celý kosmický skafandr může vážit až 150 kilogramů? Kolik myslíte, že takový skafandr stojí? A jak dlouho trvá, než se do něj obléknete?
Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?
V okolí naší planety ve vesmíru jsou pozůstatky lidské činnosti jako staré satelity a rakety. Vesmírný odpad se pohybuje ohromnou rychlostí a může poškodit i funkční satelit. Jak se tohoto odpadu kroužícího kolem Země zbavit?
Je pravda, že naše sluneční soustava měla 9 planet? Proč už jich je jen osm? Najděme společně odpovědi například na otázky: „Kdy vznikla sluneční soustava? Na které planetě je den nejdelší? Je na Venuši rok kratší než den?“ Věděli jste, že se planeta Merkur zmenšuje? Proč tomu tak je, se dozvíme ve Wifině!
Víte, které planetě se říkalo Dobropán? Řekové ji dokonce nazývali dvěma názvy: ráno Apollo a večer Hermés. Ona je taky v noci o dost jiná než ve dne. Nejmenší planeta naší Sluneční soustavy má ze všech planet nejkratší dobu oběhu, podaří se jí to za 88 dní. Poleťte se s námi podívat na Merkur!
Brďo se vydá na cestu napříč zeměkoulí. Bude zkoumat, co je to severní a jižní pól. Ukáže se, že jde o místa na povrchu Země, kterými prochází zemská osa. Na své cestě potká nejen lední medvědy nebo tučňáky, ale ukáže vám taky kajak, polární lišku či polární stanici. Dozvíte se, kdo byl první člověk na pólu i jak si doma sestrojit svůj vlastní teploměr.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit s panem Baterkou potkávají exoplanety, které obíhají kolem jiného slunce než našeho ve Sluneční soustavě. Z čeho jsou tvořeny? A je na nich život? Co myslíte?
O větru většinou nepřemýšlíme a přitom může být užitečný, ale i nebezpečný. Jak vlastně vzniká? Jak a proč ho lidé sledují a měří? A k čemu může sloužit?
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.