22:03
Pořad vysvětluje, co je to půda, jak vzniká a proč je pro nás důležitá.
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku poznat společné znaky živočichů. Připomeneme si základní znaky života, některé si můžeme vyzkoušet na sobě, zda fungují. Zahrajeme si hru, kterou je možné hrát ve škole i doma.
Věděli jste, proč patří rak říční mezi kriticky ohrožené druhy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Epizoda ukazuje vzácné rostliny kvetoucí na přelomu jara a léta – v listnatých hájích kvetoucí střevíčník pantoflíček a na loukách vzácně rostoucí vstavač nachový. V rámci dílu se také představují jezevec lesní, vzácné kachny zrzohlávky rudozobé a chráněný ocasatý obojživelník mlok skvrnitý. Součástí je i hmyz lákající árón plamatý a prudce jedovatá rostlina bučin vraní oko čtyřlisté.
Víte, na kterém místě v Česku najdete jedinou původní populaci hvozdíku písečného českého? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Odkud se vlastně vzali pavouci? Máme se jich bát, nebo nám nosí štěstí? Dozvíte se, kolik mají pavouci nohou, očí, čím slyší a ještě mnoho dalších zajímavostí.
Garrulus glandarius neboli sojka obecná. Je to sestřenka například vrány, krkavce nebo straky. Žije nejen v lese, ale i v okolí lidských obydlí. Víte, že je jedním z našich nejchytřejších ptáků a že sází duby? Pojďme se v pořadu Terčin zvířecí svět podívat do záchranné stanice, kde vám chovatelka Zuzka prozradí, jak se k nim sojky dostaly.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku podívat na letní louku. Seznámíme se s nejmenšími obyvateli louky z říše hmyzu. Ukážeme si luční kvítí a povíme si, jak nám může být užitečné. Také si připomeneme některé pranostiky a zjistíme, co je to Noc svatojánská.
V Terčině světě se tentokrát vydáte po stopách lišky. Tuto plachou psovitou šelmu můžete pozorovat nejen v lese, ale i v okolí lidských obydlí. V pořadu se dozvíte mimo jiné to, čím se živí a kdy se nejraději vydávají na lov. Liščímu klukovi, kterého vám představíme, zemřela maminka. Ale lišky můžete hledat úplně kdekoliv. Vědci spočítali, že přepočítáno na myši, liška spotřebuje zhruba patnáct kusů denně. Jak tohle naše pátrání po lišce dopadlo, se podívejte sami.
Vyprávění o houbách, například jak mohou být některé houby užitečné a k čemu lidé používali houby v minulosti.
Jak je možné, že ryby dokážou dýchat pod vodou? Vlastně je to jinak – ryby získávají kyslík z vody. Ryby se nenadechují jako člověk, ale voda prochází jejich žábrami. Sledujte, jak ryby dýchají.
Šunkové rolky se šlehačkou a křenem – to nemohlo chybět před lety na žádné slavnostní tabuli. Křen patří mezi nejostřejší brukvoviny a je patřičně štiplavý. Už dlouhé roky se u nás pěstuje jako koření i léčivá bylina. Roste také volně v přírodě, ale ten pěstovaný je lepší. A kdy ho sklízet? Na podzim, když jeho listy začínají hnědnout. V písku nám vydrží ve sklepě čerstvý až do jara.
Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s dravými rybami – štikou, candátem, okounem a sumcem. Víte, která ryba si připravuje pro svoje vajíčka hnízdo a hlídá ho?
Zajímavosti z letní přírody. Epizoda představuje převážně v lese žijící živočichy, jako jsou čáp černý nebo králík lesní. Z rostlin se představí vzácná lilie zlatohlavá či prudce jedovatý keř lýkovec jedovatý. Součástí je i jedlá chorošovitá houba, která parazituje na stromech – sírovec.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.