24:04
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Když děti učí telka! Pojďme si společně s žáky 5. ročníku uvědomit, co všechno vnímáme svými smysly. Co nám to voní pod nosem? Vynoří se nám nějaké vzpomínky? Vidíme správně, nešálí nás zrak? Poznáváme i hmatem.
Máte rádi nudle? Asi vás nepřekvapí, že nudle pocházejí z Číny, kde je jedli už 200 let před naším letopočtem. Jak ale vznikla jejich polévka s nudlemi? Podle legendy ji vymyslela žena úředníka, která mu denně nosila jídlo a nechtěla, aby nudle vystydly. V Japonsku poznávají, jak vám jídlo chutná, podle toho, jak u jídla srkáte. Tak si nechte srkat.
Koloběh života a smrti funguje cyklicky stále dokolečka. Jak lidé žili dříve a jak se vyvíjeli? Jaké jsou výhody i nevýhody dnešní doby a s čím naopak bojoval člověk v dávných dobách? A z jakých důležitých látek se skládá strava, kterou lidský organismus potřebuje? Všechno zjistíme v tomto díle známého francouzského seriálu.
Vzpomenete si na pocit, když jste pod vodou a pak se vynoříte? Dole skoro nic neslyšíte a nad hladinou je najednou rámus. Asi takové pocity mají děti, které se narodily neslyšící, a pak jim lékaři voperují přístroj, kterým se postupně učí slyšet a mluvit. Jmenuje se kochleární implantát a v Česku už pomáhá čtyřem stovkám dětí. I když tyto děti chodí do normálních škol, měli byste vědět, na co dávat pozor, abyste si dobře rozuměli. Jak implantát funguje?
V této krátké reportáži z Wifiny se dozvíte první kroky k úspěšně první pomoci. Základem je vyhodnotit bezpečnost situace a zavolat na linku 155.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.