03:54
Dokázali byste v zimě přečkat noc v přírodě bez moderních pomůcek? Umíte si postavit lesní přístřešek? A co rozdělat oheň? Slyšeli jste někdy, co je to KPZ? Jak získat vodu, když vám dojde? A víte, jak se říká umění přežít v přírodě?
Jak se starat o domácí mazlíčky přes zimu? Jak je správně krmit? Především zvířata, která jsou zvyklá přes rok běhat venku, potřebují v zimním období vhodně upravený jídelníček, aby měla i tak dost energie a vitamínů. Některá upadají do zimního spánku, a tudíž není potřeba řešit nic.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Péče o zvířata je v zimě náročnější než kdy jindy. Víte, že pejskům je třeba odstraňovat po vycházce z tlapek a kožíšku sůl? Těm, kteří nežijí s námi v bytě, bychom měli přizpůsobit i potravu a obohatit ji o tuky a vitaminy.
V pořadu Terčin zvířecí svět se podíváte do podvodního tunelu, kde si můžete prohlédnout ryby našich rybníků. Jaké to jsou? Věřte nevěřte, uvidíte vyzu velkou, kapra, jesetera, candáta, okouna či plotici a ani se při tom nenamočíte.
Pojďme se podívat ke špačkům, jak si staví svá hnízda. Jsou velmi pečliví, aby se tam jejich rodince dobře žilo. Hned se tam objeví vajíčka, na kterých se spravedlivě oba rodiče střídají. Rovnoprávnost u nich vládne i při krmení. A že se mají co otáčet.
Pod hladinou rybníku můžeme narazit na rybího predátora, tedy štiku. Už malé štiky aktivně loví a klidně i sebe navzájem, a tím regulují svůj počet.
Víte, že se jedna z největších orchidejí Evropy dožívá více než 80 let? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Kdy, jak a koho je správné pozdravit? Vyznáme se v pravidlech, nepopleteme je? Poradí nám ETIKETA. Ta se zabývá pravidly chování lidí ve společnosti. V pohádkovém království etikety se všechno popletlo a na pomoc přichází Klára s Mistrem E. Pokud budete sledovat bedlivě, jistě odpovíte správně na závěrečný kvíz.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě cestovatele a spisovatele Jiřího Hanzelky. Poslechněte si, jak se seznámil s Miroslavem Zikmundem, se kterým ve voze značky Tatra procestoval doslova celý svět, a co všechno na svých cestách zažili. Jiří vydal také několik cestopisů a bojoval za toleranci a lidská práva.
První eskalátor, jak se jezdícím schodům správně říká, spatřil světlo světa už roku 1897 a vybudoval ho Wilford Reno v New Yorku. Šlo tehdy o jednoduchou zábavní atrakci a autor ji pojmenoval jako nakloněný výtah. První komerční eskalátor vytvořil tentýž konstruktér už o dva roky později. U nás byl první eskalátor v obchodním domě Bílá labuť již v roce 1939 a nejdelší je ve stanici metra náměstí Míru. A jak funguje? To se musí vidět!
Některé věci pro nás mají větší hodnotu, než jaká je jejich cena v penězích. Připomínají nám totiž pro nás důležité události. Vlastníte také nějakou takovou věc?
Pořad popisuje, jak vypadala rodina v pravěku, ve středověku a jak se vyvíjela až do současné podoby. Pasáž stručně představí fungování pravěké tlupy, středověké široké rodiny a podobu současné rodiny.
Pořad ukazuje, jak vypadají pravidla slušného stolování. Učí základy, jak správně držet příbor a jak se u stolu chovat.
V pořadu Terčin zvířecí svět se spolu s Inžou seznámíte se zvířaty, která by sama nepřežila a potřebují pomoc záchranných stanic. Tyto útulky jsou nejen pro psy a kočky. Snaží se tu napravit škody, které jsme na zvířatech napáchali.
Má nakupování něco společného s etiketou? Skutečně má. Jsou určitá pravidla, která musíme dodržovat. Znají je určitě i docela malé děti. Dodržujete je? Pak lehce zvládnete i závěrečný kvíz.
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.