02:56
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Sluneční hodiny nám ukazují čas. Je možné, že dřív byla hodina v létě delší a v zimě kratší? Problém se vyřešil až ve čtrnáctém století. Umí být sluneční hodiny přesné? Podívejme se, jak opravdu fungují!
Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
Vyprávění o tradici betlémského světla, která má svůj původ už v křižáckých výpravách. Informace i tom, jak byla tradice obnovena a jak vypadá v současnosti.
Vůně medových perníčků nám připomene, že přichází adventní období. Bylo to tak vždy? A co způsobuje jejich charakteristickou vůni? Recepty na výrobu perníku se liší a mění, stejně jako jejich tvary a zdobení. My si na nich ale určitě pochutnáme.
Společně nahlédneme do historie našeho státu. Až do 1. světové války byly české země i Slovensko součástí Rakouska-Uherska. Během války museli žít Češi i Slováci v područí Němců. Po 2. světové válce bylo Československo obnoveno a vládli komunisté. Po odstoupení komunistů zatoužili slovenští politici po ještě větší samostatnosti.
Víte, že pravěcí lidé běhali po naší zemi několik milionů let? Víte, jak dlouho využíváme oheň, elektřinu? Víte, že si pračlověk neuměl vyrobit nic skleněného, kovového? Ukážeme si vývoje od pravěkých lidí až po zemědělce a odpovíme si na spoustu dalších otázek.
Pojďme se společně podívat na dlouhý letní večer svatojánské noci, který připadá na předvečer svátku Jana Křtitele. Lidé kdysi věřili, že tato noc letního slunovratu je kouzelná. Povídalo se, že byliny natrhané o této noci mají největší sílu.
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit má málo energie a daleko od Slunce se už nemůže dobít slunečním svitem. Málem to nedopadne dobře, naštěstí ale v Kuiperově pásu nachází baterku, kterou tu zapomněla jiná kosmovýprava.
Vydejme se na planetu nejpodobnější Zemi. Říká se jí také rudá planeta a po Zemi o ní více nejvíce ze všech. Ve skutečnosti je dvakrát menší než Země. Myslíte si, že tam mohl existovat život?
Proč je v noci tma? Jak vypadá vesmír a jak je velký? Představte si, že vesmír je tak velký, že kdyby kolem naší planety letěli třeba mimozemšťané, tak si jí možná ani nevšimnou. Kdyby to bylo možné, tak k nejbližší hvězdě, která nám v noci svítí na cestu, bychom letěli milióny let.
Vyrazíme se podívat na dvojče Uranu. Neptun, bouřlivák, nejvzdálenější od Slunce a také nejchladnější planeta Sluneční soustavy. Na závěr si vyrobíme modely plynných obrů. Už to jistě víte, který je z nich největší.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.