19:41
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky povídat o živých organismech, jak jsou na sobě navzájem závislé a co je to potravní řetězec. Budeme hledat chybějící slova v textech a poznávat živé organismy z obrázků.
Severní Aljaška je typickou ukázkou arktické a subarktické oblasti. Jaké rostliny patří do tajgy? Co znamená pojem tundra? A co ukrývá permafrost?
Terčin zvířecí svět v zoolaborce prozkoumá pavoučí vlákno. Víte, že je pavoučí vlákno mnohem pevnější než ocel? Víte, odkud vypouští pavouk vlákno? To a další informace se dozvíte v tomto díle.
Sysel patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jeho populace u nás čítá asi 6 tisíc jedinců. Díky ochráncům se naštěstí daří vracet sysly zpět do volné přírody.
Pojďme se společně podívat na video, ve kterém se chová morče velmi podivně. Morče, kterému se říká skinny, nemá srst. Zdá se, že by mu mohla být zima, ale má stále chuť k jídlu. Tato morčata totiž potřebují více potravy, aby se zahřála. Pokud jim dáte krmení víckrát za den, budou spokojená.
Když rozbolí zuby, je to hrůza. Víte, kolik máte zubů, čemu říkáme mléčný zuby a jak předejít zubním kazům? Brďo uvidí, jak funguje prevence zdravého chrupu a ústní hygiena. Nestačí jen kartáček, ale čistí se i prostory mezi zuby mezizubním kartáčkem. Kdo vynalezl první zubní vrtačku a proč?
Věděli jste, že sklenobýl bezlistý byl u nás ještě nedávno považován za zmizelou rostlinu? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Chytrý jako opice se neříká nadarmo. Takový kočkodan žije v tlupách a je tak chytrý, že si s ostatními předává informace o blížícím se nebezpečí. Ve městech kočkodani lidem dokážou dost znepříjemnit život. Lezou do aut, očešou jim úrodu ovoce. Ale zato v přírodě je na ně radost pohledět. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Minuty z Krkonoš nám představí ptactvo. Dozvíme se například, že v Krkonoších žije, hnízdí, zimuje nebo jenom přelétává na jiná místa asi 280 ptačích druhů.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.