02:14
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Goriláka Richarda z pražské zoo nejspíš znáte. Podívejte se, jak se krmí. Je to celkem věda, Richard je docela vybíravý. Uslyšíte i typické gorilí mručení, které je uklidňuje.
Mají psi talent na tanec? Pojďme se společně podívat, jak pes pod vedením psovoda provede sérii pohybů v rytmu hudby. Dog dancing pochází z Velké Británie. Zvládne ho každý pes? V tanci se psem je povoleno mnoho povelů, třeba chůze po zadních nohách, ale důležité je, aby pejsek byl již dospělý s dobře vyvinutými klouby.
Stručná pasáž o tom, k čemu všemu jsou rostliny pro člověka důležité – rostliny se používají ke stavbě domů, k výrobě léků, oděvů a paliv, rostliny jíme, rostliny vyrábějí kyslík a mnoho dalšího.
V Zoo v Hluboké nad Vltavou mají jedinečnou expozici mravenců. K vidění je i velemravenec, největší druh mravence na světě, který měří 3 cm. K vidění tu jsou i další druhy, třeba mravenci střihači. Co to obnáší mít takovou expozici, se dozvíte ve videu.
Chcete se dozvědět více o mravencích? Pojďte se podívat na „Mravenčí školu“ v pořadu Terčin svět. Podíváte se do obřího mraveniště a dozvíte se o způsobu života mravenců. Také se dozvíte, jak si mravence prohlédnout zblízka a neublížit mu přitom.
Jak se kočka stala společníkem člověka? Kočka se dostala do přízně lidí díky své schopnosti chránit obilí před hlodavci. Za první chovatele koček se považují starověcí Egypťané. I přes zákaz jejich vývozu se z Afriky dostaly do Asie, Evropy i Ameriky, a přestože bývaly ve starém Egyptě vnímány jako božstvo, ne vždy to měly lehké. Často symbolizovaly temné síly.
Myslíte si, že už kočky dobře znáte? My si ale uděláme pořádek ve všech kočkovitých šelmách. Porovnáme si levharta s jaguárem a potom se zaměříme na geparda. Kdo má delší nohy a kdo zase větší skvrny? Dozvíte se od paní zooložky.
Chtěli byste pomoci na podzim a přes zimu divokým zvířatům, ale nevíte jak? A co takhle zkusit jim nasbírat něco dobrého na zub. Nemusíte nic kupovat, stačí vyrazit ven a posbírat kaštany nebo bukvice. No, a jak to pak zvířátkům předáte? Stačí se zkontaktovat s nejbližší mysliveckou stanicí a tam už vám určitě poradí. Pomůžete tím daňkům, divokým prasatům, srnám, srnkám i jelenům a dalším býložravcům. Snad vás naše reportáž inspiruje k dobrému skutku.
Les potřebuje občas pomoci, aby se dokázal opět obnovit. Užitečné jsou lesní školky, kde vypěstují dřeviny, které potom zasadí do přírody. Jak to v nich funguje? S obnovou lesa však můžete pomoct i vy. Koukněte, jak na to.
Pořad vysvětluje, jak umělé vodní nádrže utvářejí od nepaměti charakter české a moravské krajiny.
Jak se v pralese hledají žáby, které mnozí považují za vyhynulé? Šest druhů žab, mezi kterými je třeba Mozartova žába, travní žába nebo žába břichomluvec a které byly považované za vyhynulé, stále žije! Jak to vypadá s deštnými pralesy na Haiti? Mají hluboké pralesy a jejich žabí obyvatelé ještě naději? O specializaci jednotlivých žab a jejich jedinečnosti.
Gepard i levhart jsou velké kočkovité šelmy. Jaký je ale mezi nimi rozdíl? Dokážete je od sebe odlišit? Dozvíte se, jak takové velké kočky loví a jak žijí ve volné přírodě.
Cibetka se považuje za prapředka všech šelem. Cibetka africká je v zajetí chovaná velmi vzácně i díky jejímu pižmu, které nepříjemně zapáchá. Kupodivu se ale používá v kosmetickém průmyslu. Pojďte se s námi podívat, jak vypadá a žije tento zvláštní „kočkopes“.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.