04:40
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
V jedenáctém díle Slovohrátek se Anička s Frantou zabývají původem a významem slov. Kdo anebo co to byl původně hospoda a jak souvisí s hospodyní? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Narozeninové slovení aneb chodidlo chodí.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Kde se v češtině vzala slečna? Epizoda z pořadu Jazykovědma se zaměřuje na etymologii slova slečna v češtině. Nezastupitelnou roli v tom hraje disimilace, jejíž podstatu na základě videa určitě pochopíte.
Už jste se někdy lekli tak, že jste volali po panence skákavé? Odkud k nám tohle spojení vlastně doskákalo?
Ve čtvrtém díle Slovohrátek se Anička s Izabelou zabývají různými rčeními se zuby. Co to znamená držet se něčeho zuby nehty, proč nemáme darovanému koni hledět na zuby a kdo je to zubatá?
Pasáž formou scénky a následného vysvětlení definuje pojem lidové neboli falešné etymologie a vysvětluje původ konkrétních slov: stroužek, borová voda, andulka, koniklec a rozinka.
Díl pořadu Jazykovědma se tentokrát zaměřuje na citově zabarvený výraz brajgl. Kde se toto slovo vzalo, jak vzniklo a jaký má význam? Tušili jste, že tomuto slovu vlastně „umožnilo" vznik výtvarné umění?
Pasáž vysvětluje historický původ a dnešní význam často používaných českých obratů „být grogy“ a „být švorc“.
Jakým způsobem se v českém jazyce přistupuje k přechylování pojmenování zvířat? Jak se řekne samička od hada a samec od kukačky? Co je to sloní kráva? A proč existují u některých zvířat různá pojmenování pro samici a pro samce a v jiných případech nikoliv? Živočišná říše je zkrátka ještě o něco bohatší než český jazyk.
Pasáž popisuje tvoření a správnou formu zápisu některých zkratek.
Víte, co znamená slovo kredit? Má několik významů. Možná znáte kredit v telefonu nebo kredity na vysoké škole. Toto slovo má ještě další význam. Když má někdo morální kredit, znamená to, že je důvěryhodný, seriózní, čestný a spolehlivý.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku vyjmenovaná slova po P a po S. Vyhledejme k vyjmenovaným slovům slova příbuzná. Která vyjmenovaná nebo příbuzná slova souvisejí s přírodou? Objevme o nich zajímavosti. Pomocí metody INSERT budeme třídit informace.
Vysvětlení úsloví „kalit vodu“ s odkazem na známou Ezopovu bajku.
Slovo alibi může znít jako z cizokrajné pohádky, ale v pořadu Slovíčka se dozvíte, že alibi dokazuje nevinu. Je to jasný důkaz, který potvrzuje něco, co se dá ověřit.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.