01:03
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Dětská záchranka v akci. Popálit nebo opařit se můžeme při trošce nepozornosti velice snadno. Rychlá a správná první pomoc je v tomto případě naprosto zásadní. A co dělat? Poradí nám záchranáři.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, jsme-li svědky dopravní nehody. Je zde detailně popsáno, jak ochránit sebe, jak zahájit první pomoc, jaké informace podat při volání na tísňovou linku a jak postupovat do příjezdu záchranné služby.
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Dětská záchranka v akci: Záchrana tonoucího není jednoduchá věc, musíme při ní dodržovat určité zásady, abychom se sami nevystavili nebezpečí. Připomeňme si je s dětmi a skutečnými záchranáři.
Dovedete si představit párek bez hořčice? A přitom se hořčice u nás prosadila až koncem 19. století. Ve zbytku Evropy se však používala již pěkně dlouho. Dokonce i k léčbě některých zdravotních potíží. Jak se vyrábí? Rozemelou se semínka hořčice a přidá se olej, cukr, sůl a další tajné ingredience. Proto je také v obchodech tolik druhů hořčice.
Lociku setou známe už z vyobrazení v chrámech a hrobkách faraonů. A co to má společného se salátem? Egypťané vzývali vlastního boha salátu! A císař Augustus mu nechal postavit sochu. Kolumbus ho přivezl do Ameriky. Tohle a mnohem víc se dozvíte v tomto videu.
Tradiční asijská polévka trochu připomíná recept pejska a kočičky, když vařili dort. Vezmeme mrkev, pórek, zázvor, česnek, přidáme kuřecí vývar, vajíčko, mořské řasy, nudle, česnek a ještě hlívu. To vše smícháme dohromady a uvaříme. A světe div se, máme z toho vynikající polévku, která je nejen dobrá, ale i velice zdravá. Inu, chopte se hůlek a nechte si chutnat.
Máte rádi kakao? Jistě vás bude zajímat, jakou cestou muselo projít, než se dostalo až k vám do hrnečku. Kakaové boby znali už staří indiáni dávno před naším letopočtem, ale připravovat z nich nápoj neuměli. To se naučili až Mayové a požívali ho jako rituální nápoj. Prvním Evropanem, který ochutnal kakao, byl Kryštof Kolumbus. Ale vůbec mu nechutnal. Proč? Do Španělska ho přivezl až Hernán Cortés.
V království etikety mají problém. Mýt se, či nemýt se? A jak často? Být čistý znamená být ostatním příjemný. U Kláry je na návštěvě kamarádka, která ráno obsadí koupelnu. Ostatní ale musí dlouho čekat. Mistr E. pomůže Kláře i vám ujasnit si pravidla chování v této situaci.
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Historie pudinku je opravdu zajímavá a nečekaná. Co má společného pudink s masem, se dozvíte v tomto videu. A jak to bylo s pudinkem na královských stolech?
10 557
494
2 799
945
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.