00:57
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Záchrana tonoucího má svá specifika, která musíme dodržet. Voda je živel, který není radno podceňovat. Mnohdy si ani neuvědomíme blížící se nebezpečí. Dětská záchranka nám připomene základní zásady bezpečného chování u vody.
Pořad ukazuje laickou první pomoc při dopravní nehodě spojené s popálením a také, jak začít hasit hořící vozidlo. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes první pomoc a zaopatření zraněného až do příjezdu sanitky.
Jak ošetřit odřeniny nebo popáleniny, ke kterým můžeme přijít velmi snadno. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který je naštěstí zachrání.
Jak se zachovat, pokud dojde k otravě houbami? V pořadu vystupuje Hurvínek se svými kamarády a panem doktorem.
Co dělat, když omylem vypiješ nějakou jedovatou kapalinu? Jak tento problém vyřešit nám předvedou děti společně se záchranáři. Určitě je však lepší potížím předcházet a takovéto kapaliny správně skladovat. Dozvíme se také pravidla pro bezpečné skladování jedovatých kapalin.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku rozpoznávat smysly. Kolik jich máme? A k čemu je používáme? Povíme si také, kteří živočichové mají některý ze smyslů výborně rozvinutý. A jak jste na tom vy? Poznáte věci podle vůně, hmatem anebo nejraději zrakem? Vyzkoušejte s námi i váš sluch.
Věděli jste, že bublaninu nikde jinde než v České republice neochutnáte? Podle čeho získal tento rychlý třený dezert své jméno? No ano, jde o bublání. A víte, co je do suflé? Posvítíme si také na odrůdy třešní. Kolik jich na světě existuje a jaké jsou nejoblíbenější?
Máte rádi rajčata? A věděli jste, že se je lidé v Evropě báli jíst? Když je sem z Ameriky přivezli, tak si kvůli jejich barvě a výrazné chuti mysleli, že jsou jedovatá. Jako první je začali jíst v Itálii. Dnes víme, že jedovatá nejsou, jsou dokonce velmi zdravá. Obsahují spoustu důležitých vitamínů a minerálů.
Nejspíš každý z nás má zkušenosti s tím, jaké to je, když vás přepadne bacil. Někdy vás bolí hlava, někdy břicho, to podle toho jaký bacil se na vás vrhnul. Jak se ovšem takových bacilů zbavit ? To se musí pořádně vyzkoumat tak, jako to v naší pohádce udělal tatínek, který chytal bacily na návnadu, jako ryby.
Čeká nás společně velká zkouška, kde si otestujeme, co jsme se v předchozích dílech naučili. Jak se chovat, když potkáme cizího člověka? Na jaká čísla volat o pomoc? A na koho se můžeme nejvíce spolehnout?
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Macha a Šebestovou jistě znáte. Vybraná část příběhu je určena pro práci s kartami emocí - tentokrát probereme smutek.
Na ulici leží člověk, který má záchvat křečí. Co budeme dělat? Jak mu pomoci a zároveň neublížit? Umíme rychle určit místo, kam má přijet záchranka? Uvidíme, jak si poradí naši kamarádi.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.