01:18
Jak vznikala Celsiova stupnice, teploměr a mezinárodní teplotní stupnice? Michael nám ve videu předvede jednoduchý experiment znázorňující princip měření teploty. Jak další objevy Celsius učinil? A platí Celsiova stupnice všude na světě?
Podíváme se na sérii experimentů s teplem: zahřívání kapky vosku umístěné na jehle, ohřívání pěnového bonbónu nad plamenem a měření teploty směsi drceného ledu se solí. Co se tím dozvíme o teplu a jeho působení? Podívejte se!
Jakou sílu má voda, když se velmi rychle ochladí? Ochladíme-li mokrou houbičku na nádobí v kapalném dusíku, zkřehne. Co se stane, když betonovou, dřevěnou a litinovou kouli naplníme vodou a necháme prudce zchladit v kapalném dusíku? Betonová koule se rozpadne, dřevěná vydrží a litinová vybouchne jako granát.
Co se stane, když zazátkujete nádobu s téměř vroucí vodu a polijete ji vodou studenou? Voda začne opět vřít. Ochlazením došlo ke kondenzaci vodních par v nádobě, tím se výrazně snížil tlak uvnitř, a proto voda vře i při nižší teplotě.
Co nás začne pálit dříve, sirka, nebo sirkou ohřívaná mince? Kovy se vyznačují vysokou tepelnou vodivostí, zatímco dřevo je díky vysokému obsahu vody a vzduchu zase dobrým tepelným izolantem.
Lord Kelvin navrhl stupnici absolutní teploty, která nezávisí na vlastnostech žádné látky, ale vychází pouze ze zákonů termodynamiky. Jak se chovají látky při teplotách blízkých absolutní nule, tedy při teplotě, kdy ustává veškerý pohyb molekul? Experimentem Michael dokáže, že při zahřívání dochází k roztažení pevných látek.
Proč je topné těleso ve varné konvici umístěno u dna konvice a ne nahoře u hladiny? Voda je špatným vodičem tepla, a tudíž by trvalo dlouhou dobu, než bychom uvedli všechnu vodu do varu. Dalším pokusem si dokážeme, že v zahřívané vodě proudí teplo samovolně zezdola nahoru.
Pomocí série pokusů si ověříme, co se stane s vajíčkem v mikrovlnné troubě, zda může hořet svíčka zabalená v alobalu a jak probíhá zapálení par benzinu v plechovce přikryté kartonovým víčkem. Co se tím dozvíme o teplu a jeho působení? Podívejte se!
Mlha není vodní pára, jak se tomuto druhu srážek někdy omylem přisuzuje. Jsou to drobné kapičky, které vznikají při kondenzaci vodní páry v přízemní vrstvě vzduchu. Odborník na meteorologii názorně ukáže dva nejčastější způsoby, jak v přírodě mlha vzniká. Mlhu si můžeme "vyrobit" i doma.
Co se stane, když nalijeme vařící vodu do tekutého dusíku? Při nalití horké vody do kapalného dusíku dojde k jeho prudkému odpaření. Stále má ale nízkou teplotu, proto kolem jeho částic kondenzuje vodní pára, kterou vidíme jako mlhu.
Co se stane s bublinou při teplotě -19 °C? Vladimír vyfoukne bublinu v chladicím boxu, kde je teplota právě taková. Po chvíli pozorujeme krásné obrazce zamrzající membrány na bublině. Jedná se o malé ledové krystalky, které se začínají vytvářet od míst, kde se nachází malá nečistota. Postupně rostou, až vyplní celou plochu. Bublina může i prasknout, jak se chladem zmenšuje její objem.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.