20:50
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku písemně sčítat. Ukážeme si, jak postupovat při výpočtu, a zkontrolujeme si výpočet znázorněním. Naše nově nabyté znalosti si hned vyzkoušíme při hře na obchod.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku pracovat se znaménky. Vyzkoušíme si slovní úlohy matematicky zapsat pomocí číslic a znamének. Budeme také vymýšlet různé příklady, ve kterých použijeme číslice a znaménka.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku počítat do sta a zopakujme si násobilku dvou. Karel Šíma s dětmi pomocí číselné osy zopakuje počítání do sta po desítkách a pak společně uspořádají dvouciferná čísla sestupně. Zkusíte si s dětmi spočítat i několik příkladů na sčítání a odčítání? Můžete, i takové úlohy jsou v hodině zařazeny. V druhé polovině lekce si děti zopakují násobky dvou. A na závěr si spolu s dětmi můžete vyrobit násobilkové pexeso.
Když děti učí telka! Pojďte společně s žáky 5. ročníku zjistit, jaké strategie se dají použít při řešení matematických kvízů. Rozcvičíme se na jednodušších otázkách a na závěr zkusíme vyřešit sudoku a kakuro.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s převody jednotek. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Koněpruské jeskyně v CHKO Český kras jsou chráněny jako kulturní památka ČR. Představují nejdelší jeskynní systém v Čechách starý desítky milionů let s unikátní krápníkovou výzdobou. Chcete-li se něco dozvědět o krápnících nebo způsobu, jak se určuje stáří kosterních pozůstatků, podívejte se na pracovní list.
Úloha na výpočet povrchu těles může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Úloha na složitější výpočty obvodu a obsahu může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.