06:49
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Znáte nějaké matematické kouzlo? Že ne? V dnešním dílu máte příležitost se dvě nová kouzla naučit. Tedy přesněji řečeno jde o triky, žádná magie. Zkuste to a pamatujte, že za každým kouzlením je schována logika a matematické přemýšlení.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku správně zaokrouhlovat na stovky. Nejdříve si připomeneme základní principy zaokrouhlování na číselné ose. Následně si procvičíme dovednost zaokrouhlování na skutečných situacích ze života kolem nás.
Koněpruské jeskyně v CHKO Český kras jsou chráněny jako kulturní památka ČR. Představují nejdelší jeskynní systém v Čechách starý desítky milionů let s unikátní krápníkovou výzdobou. Chcete-li se něco dozvědět o krápnících nebo způsobu, jak se určuje stáří kosterních pozůstatků, podívejte se na pracovní list.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohy, které mají více řešení. Vypravíme se s dětmi nakupovat pomůcky do školy a nazapomeneme ani na svačinu.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy, co je důležité v zadání, jak si vyjádřit neznámou, jak pracovat s dalšími údaji ze zadání, jak si správně sestavit rovnici i jak ji pak vyřešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Pojďte společně s žáky 5. ročníku zjistit, jaké strategie se dají použít při řešení matematických kvízů. Rozcvičíme se na jednodušších otázkách a na závěr zkusíme vyřešit sudoku a kakuro.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku odhadovat výpočet. Je to dovednost, která nám pomůže se zorientovat, když nebudeme potřebovat vše spočítat zcela přesně. Kontrolu přesnosti našeho odhadu provedeme porovnáním našeho předpokladu s výpočtem.
V tomto videu si zopakujete, jak logicky řešit slovní úlohy na číselné řady. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. У цьому відео ви повторите, як розв’язати логічну текстову задачу для спільної роботи. Цикл «Не бійтеся математики» знімали у Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sestavovat obrazce z dřívek. Budeme sledovat spotřebu dřívek, zapisovat ji do tabulky a pokusíme se odhalit systém, podle kterého jde spotřeba spočítat. V úlohách s fazolkami se budeme snažit se o ně spravedlivě rozdělit.
11 755
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.