06:49
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Znáte nějaké matematické kouzlo? Že ne? V dnešním dílu máte příležitost se dvě nová kouzla naučit. Tedy přesněji řečeno jde o triky, žádná magie. Zkuste to a pamatujte, že za každým kouzlením je schována logika a matematické přemýšlení.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku orientovat v řádech desetinných čísel. Budeme taková čísla vyhledávat, porovnávat a zapisovat. A kde se s nimi setkáme? Například při měření výkonu sportovců, v tabulce výsledků...
Když děti učí telka! Jaké jsou nejdelší řeky v České republice? Zjistěte to s námi a propojte vlastivědu s matematikou. Zkuste jejich délku toku vyčíst z grafu. Nejprve podle grafu odhadneme jejich délku a pak si náš odhad zpřesníme a ověříme. Budeme i porovnávat a zjišťovat, o kolik je která řeka delší.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku správně zaokrouhlovat na stovky. Nejdříve si připomeneme základní principy zaokrouhlování na číselné ose. Následně si procvičíme dovednost zaokrouhlování na skutečných situacích ze života kolem nás.
Jak spravedlivě rozdělit dort? Co to je entina z celku? Dozvíme se, co je třetina, šestina, polovina i čtvrtina. Pojďte se s námi podívat, jak to je se zlomky. Povede se dětem spravedlivě rozdělit dort?
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 3. ročníku tvořit slovní úlohy. Žáci tvoří slovní úlohy na základě přečteného textu. Nejprve podle způsobu výpočtu zjišťují a zapisují ke slovní úloze otázku. Příklad poté správně vypočítají a zjistí odpověď.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku sčítat pomocí součtových trojúhelníků. Objevme s jejich pomocí princip sčítání. Jakou obtížnost těchto úloh zvládneme? Dokážeme vrátit i neposedy do svých polí?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku písemně dělit. Zábavnou formou si s pomocí historických rekvizit zopakujeme pravidla písemného dělení. A zamyslíme se také nad tím, proč je to vůbec v dnešní době potřeba umět.
Když děti učí telka! Naučme se spolu se žáky 4. třídy, jak správně modelovat, zapisovat a číst zlomky. Nejprve se zahřejeme rytmickou rozcvičkou. Poté rozdělíme pizzu na jednotlivé části a vyvodíme, jak správně zapisovat zlomky. V dalším cvičení se je naučíme číst a skládání z papíru nám pomůže pochopit vztah mezi celkem a jeho částmi.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.