20:09
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku zaokrouhlovat desetinná čísla. Zopakujme si, která čísla zaokrouhlujeme nahoru a která dolů. Zaokrouhlujme různá desetinná čísla a přiřazujme je k číslům celým.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku pracovat se základními zlomky. Sandra Holáková s dětmi na začátku lekce překládá papír. Co vznikne, když přeložíme čtvercový papír na polovinu? A ještě na polovinu? Zlomky si společně ukážeme i na ciferníkovém (kruhovém) modelu. Vyřešíme slovní úlohu se zlomky, a to nejen s modelem koláče, ale i s modelem čokolády. Zlomků se nikdo nemusí bát!
Mat, Ema a Tika vysvětlí Kájovi na jednoduchém příkladu počítání kamionů desítkovou soustavu a číselné řady. Dále mu s pomocí hodin a měření času vysvětlí také šedesátkovou soustavu, a Kája tak může správně vyřešit domácí úkol.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Ukážeme si, jak využít znalosti o procentech při řešení slovních úloh.
Kryptologie jako věda o utajení obsahu zpráv má velmi zajímavou a dlouhou historii a provází lidskou společnost už od samého vzniku písma. Prolomení tajné šifry několikrát v dějinách zásadním způsobem ovlivnilo vývoj lidské civilizace. V prvním pracovním listu začneme nejjednodušší šifrou, kterou používal slavný římský vojevůdce Julius Caesar. Ve druhém pracovním listu si ukážeme princip tzv. transpoziční šifry.
V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. Ви потренуєтесь рахувати об’єми та поверхні тіл і на відео ви можете побачити, як це зробити, якщо ви в чомусь не впевнені.
Podívejte se na ukázku ze známého dětského televizního seriálu Arabela a následně vyřešte s žáky matematické úlohy, které najdete v pracovním listu. Petr Majer proměnil na příkaz Xénie říši pohádek na moderní velkoměsto, kterému se musí podřídit všechny pohádkové postavičky. Jezinky budou pracovat v samoobsluze, Jeníček a Mařenka na poště a loupežníci v autoservisu. Dokážou žáci pomocí slovní úlohy spočítat, kolik si za měsíc vydělají? V matematických úlohách se podíváme také do třídy za Honzíkem a Maruškou nebo do blázince, kde skončili některé postavy poté, co se Xénie ujmula vládnutí v říši pohádek.
Pasáž pojednává o tom, že není rozumné půjčku platit další půjčkou. Spolubydlící Bankovkovi vysvětlují, že tento způsob může vést do dluhové spirály, přibližují pojmy konsolidace půjček, osobní bankrot, oddlužení. V každé situaci se dá najít řešení a i z dluhů je cesta ven.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.