20:09
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku zaokrouhlovat desetinná čísla. Zopakujme si, která čísla zaokrouhlujeme nahoru a která dolů. Zaokrouhlujme různá desetinná čísla a přiřazujme je k číslům celým.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit úlohy na procenta, tentokrát prostou úvahou přes části celku, jak si snadno a rychle poradit s úlohou na zdražování i na zlevňování, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 2. ročníku, jak se násobí třemi. Nejprve si vyvodíme zápis násobení pomocí jablíček a opakovaného sčítání. Následně si pomocí těstovin a luštěnin vytvoříme skupinky po třech. Pak si vše procvičíme na matematických hrách s kartičkami a s míčem.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s převody jednotek. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku řešit úlohy. Řekneme si, co je to matematická úloha. Budeme objevovat různá její řešení. Budeme vymýšlet další matematické úlohy. O čem budou a co nás na nich bude zajímat, je na každém z nás.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku hledat matematiku kolem nás. Každý den si potřebujeme něco spočítat, počítáme tedy slovní úlohy. Vyhledáváme souvislosti a informace. S těmi můžeme dále pracovat. Dokonce si můžeme slovní úlohy i vymýšlet podle vlastních nápadů. Někdy je dobré zaznamenat si údaje, tomu říkáme zápis. Pak počítáme a nakonec dospějeme k řešení. Ukážeme si, jak na to.
Vyrobme si společně s Šikuly hrací kostku, která nám poslouží v matematice při počítání a v družině nebo doma při hraní her. Šikulovská kostka není ledajaká, je mramorová a uvařená v hrnci. Potřebovat na ni budete špejle, fixy, modurit, elektrickou plotýnku a hrnec.
Spolubydlící Bankovkovi nám v praxi předvedou a vysvětlí, co je spotřebitelský úvěr a hypotéka. Zmíní, co je dobré si předem rozmyslet a zvážit, než si je sjednáme, a v čem mohou být jejich výhody a nevýhody.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.