20:09
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. třídy sčítat a odčítat do 20. Začneme hrou na hledání čísel na zadaný výsledek. Následně budeme řešit, v jakém podlaží kdo bydlí, a počítat úlohy. Vše si podpoříme vizualizací.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku písemně sčítat a odčítat. Osvojíme si číselné řády a zápis čísel. Písemně sčítejme a odčítejme. Největším pomocníkem pro názornost nám budou peníze. Pusťme se do práce!
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku odčítat do 20 a řešit slovní úlohu. Sandra Holáková pracuje se slovními úlohami ve třech matematických prostředích. Při práci s krychlemi děti porovnávají počet, dopočítávají. Na krokovacím pásu řeší úlohy pohybem, s mincemi si zahrají na obchod a pracují s číslem jako veličinou.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku odhadovat výpočet. Je to dovednost, která nám pomůže se zorientovat, když nebudeme potřebovat vše spočítat zcela přesně. Kontrolu přesnosti našeho odhadu provedeme porovnáním našeho předpokladu s výpočtem.
Řada her, se kterými se běžně setkáváme, v sobě skrývá matematické prvky. Výsledek hry tedy není jen dílem náhody či štěstí, ale je v zásadní míře závislý na dovednosti jednotlivých hráčů. Ukážeme si, jak lze pro konkrétní hry najít nejlepší způsob, jak takovou hru hrát, tj. najít strategii, která zaručí šikovnému hráči vítězství.
Spolubydlící Bankovkovi vysvětlují, jaké možnosti mají nezletilí na trhu práce, zda mají možnost brigády či jiné formy přivýdělku, jaké pro ně platí pracovní podmínky a výjimky.
Rubikova kostka je známý hlavolam, kterému je věnován díl Wifiny. Dozvíte se, jaké jsou rekordy z rychloskládání, ukážeme vám Rubikovy kostky různých tvarů i barev a představíme si i jejího autora. A víte, že existuje soutěž i ve skládání Rubikovy kostky poslepu?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde všude kolem sebe můžeme potkat matematiku. Budeme pracovat s časovou schránkou a podíváme se do historie. Proč se vůbec učíme sčítat a odčítat? K čemu nám bude znalost zaokrouhlování? Proč vůbec máme ve škole matematiku?
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.