23:45
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sčítat i odčítat do 20. Operace sčítání i odčítaní si budeme procvičovat na příkladech s hady. Naučíme se tak pracovat s tímto matematickým grafickým záznamem, doplňovat chybějící čísla i znaménka a orientovat se na číselné ose.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak vzájemně převádět různé jednotky objemu a obsahu, připomeneme si i jednotky délky a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Podívejte se na ukázku ze známého dětského televizního seriálu Arabela a následně vyřešte s žáky matematické úlohy, které najdete v pracovním listu. Petr Majer proměnil na příkaz Xénie říši pohádek na moderní velkoměsto, kterému se musí podřídit všechny pohádkové postavičky. Jezinky budou pracovat v samoobsluze, Jeníček a Mařenka na poště a loupežníci v autoservisu. Dokážou žáci pomocí slovní úlohy spočítat, kolik si za měsíc vydělají? V matematických úlohách se podíváme také do třídy za Honzíkem a Maruškou nebo do blázince, kde skončili některé postavy poté, co se Xénie ujmula vládnutí v říši pohádek.
Víte, jak to udělat, aby se při minigolfu dostal míček přesně tam, kam potřebujete? Jaký zvolit úhel, abyste se do jamky dostali na co nejméně pokusů? V tomto dílu se dozvíte něco o úhlu odrazu a úhlu dopadu. Ať žije geometrie a hlavně její využití v praxi!
Jak spravedlivě rozdělit dort? Co to je entina z celku? Dozvíme se, co je třetina, šestina, polovina i čtvrtina. Pojďte se s námi podívat, jak to je se zlomky. Povede se dětem spravedlivě rozdělit dort?
Málokdo z nás si uvědomuje, že konečné výsledky voleb jsou ovlivněny nejenom počtem odevzdaných hlasů jednotlivým kandidátům a stranám, ale i způsobem, jakým se z odevzdaných hlasů určí celkový vítěz. Dostáváme se na pole tzv. volební matematiky, která zásadním způsobem ovlivňuje chod každé demokratické společnosti. K lepšímu pochopení využijte připravené pracovní listy.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku pracovat s jednotkami různých veličin. Budeme třídit jednotky podle veličin, řadit je podle velikosti i přirovnávat si různé veličiny k úkonům v praktickém životě. Procvičíme si převody jednotek času, hmotnosti i délky a vyzkoušíme svůj odhad.
12 741
706
4 256
1 182
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.