23:45
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku rozlišovat sudá a lichá čísla. V této lekci budeme různě zkoumat vlastnosti sudých a lichých čísel při sčítání i odčítání.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Za pomocí slovní úlohy z reálného života připomene Marek Valášek žákům, jak pracovat s poměrem a jak se co nejelegantněji dobrat správných výsledků.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marek Valášek vysvětluje, jak využít koeficientu ve výpočtu procent. Výklad je doplněn konkrétní slovní úlohou.
Když děti učí telka! Společně se žáky 1. ročníku zjistíme, že porovnávat můžeme nejen čísla. Žáci na základě vlastní zkušenosti porovnávají zvířata z obrázků (větší, menší, nejrychlejší, nejpomalejší). Při porovnávání množství kaštanů dopočítávají do deseti. Své řešení s pomocí učitele kontrolují a hodnotí jeho správnost.
Řada her, se kterými se běžně setkáváme, v sobě skrývá matematické prvky. Výsledek hry tedy není jen dílem náhody či štěstí, ale je v zásadní míře závislý na dovednosti jednotlivých hráčů. Ukážeme si, jak lze pro konkrétní hry najít nejlepší způsob, jak takovou hru hrát, tj. najít strategii, která zaručí šikovnému hráči vítězství.
Malý matematický slovník vám pomůže se základními matematickými výrazy. малий математичний словник допоможе вам з основними математичними виразами.
Úloha na výpočet povrchu těles může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s výpočty velikosti úhlů. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
12 809
719
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.