22:05
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Zahrajte si společně s žáky 4. ročníku bingo, složte ze zápalek dané číslo a podle šifrovací tabulky spočítejte číselnou hodnotu svého jména. Na závěr vás čeká tajuplná slovní úloha.
Úloha na složitější výpočty obvodu a obsahu může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku počítat do 20. Přesuňme se společně do parku. Co všechno tam na nás čeká? Dokážeme proměnit osoby a věci v čísla? Počítejme a přiřazujme žetony podle počtu.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku, co to jsou slovní úlohy a jak je řešit. Zkusíme společně rozdělovat figurky do dvou skupin podle zadaných pravidel. Budeme i počítat puntíky, porovnávat jejich počet a zapisovat odpovědi do vět.
Řada her, se kterými se běžně setkáváme, v sobě skrývá matematické prvky. Výsledek hry tedy není jen dílem náhody či štěstí, ale je v zásadní míře závislý na dovednosti jednotlivých hráčů. Ukážeme si, jak lze pro konkrétní hry najít nejlepší způsob, jak takovou hru hrát, tj. najít strategii, která zaručí šikovnému hráči vítězství.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 2. ročníku, jak se násobí třemi. Nejprve si vyvodíme zápis násobení pomocí jablíček a opakovaného sčítání. Následně si pomocí těstovin a luštěnin vytvoříme skupinky po třech. Pak si vše procvičíme na matematických hrách s kartičkami a s míčem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Karel Šíma si ji s dětmi nejprve zdramatizuje a sehraje. Pak už jdeme řešit úlohy s penězi. Pohybujeme se v číselném oboru do 100, sčítáme a odčítáme. Na konci lekce se ještě seznámíme s magickými čtverci. Dokážete doplnit čísla na správná místa?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku využívat stovkovou tabulku k určování počtu jednotek a desítek. Tato dovednost se nám bude hodit při počítání s rozkladem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pracovat se stovkovou tabulkou. Magdalena Málková představuje úlohy na hledané číslo, společně si zkusíme i kouzlo s dělitelností tří. Pomocí mřížky hledáme konkrétní součty čísel. Jak vypadají vyznačené násobky tří ve stovkové tabulce?
12 809
719
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.