22:05
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Zahrajte si společně s žáky 4. ročníku bingo, složte ze zápalek dané číslo a podle šifrovací tabulky spočítejte číselnou hodnotu svého jména. Na závěr vás čeká tajuplná slovní úloha.
Na typickém příkladu si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy o pohybu, v tomto případě za sebou, jak si zapsat údaje ze zadání, sestavit správně rovnici, jak ji jednoduše řešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, jak řešit slovní úlohy s časem. Zahrajeme si hru Honzo, vstávej, za půl minuty nakreslíme obrázek podle zadání, spočítáme slovní úlohu, ve které hraje roli čas. A připomeneme si i časové údaje na hodinách.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku měřit čas a orientovat se v něm. Zopakujeme si různé jednotky času, budeme řadit i počítat s měsíci v roce a vyzkoušíme také svůj odhad.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Karel Šíma si ji s dětmi nejprve zdramatizuje a sehraje. Pak už jdeme řešit úlohy s penězi. Pohybujeme se v číselném oboru do 100, sčítáme a odčítáme. Na konci lekce se ještě seznámíme s magickými čtverci. Dokážete doplnit čísla na správná místa?
Úloha na výpočet poměru a měřítka mapy může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit logicky slovní úlohu na společnou práci. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku orientovat v číslech do tisíce. Dokážete počítat po stovkách od nuly do tisíce? A pak zase zpátky? Lenka Švimberská to s dětmi vyzkouší. A nejen to. Vytvoří si i číselnou osu od nuly do tisíce a do ní budou přiřazovat různá čísla. Použijí pak i hrací kostky a vytvoří si vlastní trojciferná čísla. Orientují se v řádech jednotek, desítek a stovek. Podle diktátu pak děti zapisují další čísla v oboru do tisíce.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.