23:24
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku násobilku 4. Zacvičíme si s násobky čtyř, naučíme se je vyhledávat v tabulce násobků a příklady si procvičíme při znázornění.
Když děti učí telka! Procvičme si s žáky 4. ročníku písemné dělení i násobení. Zopakujeme si zaokrouhlování a seznámíme se i s dělením dvojciferným číslem.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku rozlišovat sudá a lichá čísla. V této lekci budeme různě zkoumat vlastnosti sudých a lichých čísel při sčítání i odčítání.
Kája by si rád koupil časopis, jenže neví, kolik peněz má v pokladničce. Opakuje si proto sčítání a odčítání čísel do 100 pomocí číselné osy. Postupně poznává i záporná čísla, která jsou zde z hlediska finanční gramotnosti vysvětlena jako dluh. Jakmile tento způsob počítání Kája pochopí, vyzkouší si také počítání bez číselné osy.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku násobilku tří. Budeme si ji znázorňovat na krychlové stavebnici, postavíme si různé stavby z daného počtu krychlí. Násobky tří také vytleskáme z číselné řady a nezapomeneme ani na diktát. Ale nebojte se, zvládnete ho lehce.
13 623
866
4 839
1 159
149
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.