22:47
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Podívejte se na ukázku ze známého dětského televizního seriálu Chobotnice z II. patra a následně vyřešte s žáky matematické úlohy, které najdete v pracovním listu. Eva s Honzíkem najdou na pláži divnou modrou a zelenou hmotu, ze které vymodelují dvě chobotničky. K jejich překvapení jsou zábavnější, než si mysleli. Dokážou žáci na základě slovní úlohy spočítat, kolik váží jejich chapadélka? S chobotničkami jsou také trable a dětem neustále utíkají, zkuste s žáky spočítat, jak dlouho Honzíkovi trvalo je najít...
Když děti učí telka! Pojďte si společně s mladšími žáky zopakovat orientaci v prostoru. Procvičíme si pravolevou orientaci, vyvodíme čísla do 20 a čísla sousední.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku používat římské číslice. V úvodu lekce se zamyslíme, kde všude se můžeme s římskými číslicemi setkat. Jde například o hodiny, jména panovníků nebo roky vydání knih. Seznámíme se s pravidly zápisu a čtení římských číslic.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku zjišťovat aritmetický průměr. Zahajovací aktivita s bonbony nám ukáže, co reálně znamená dostat průměrně pět bonbonů. Na příkladech si vysvětlíme, jak se v různých oblastech průměr používá. A také se ve dvou praktických úlohách naučíme průměr počítat a dále s ním pracovat.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.