24:29
Digitální kompetence
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sčítat i odčítat do 20. Operace sčítání i odčítaní si budeme procvičovat na příkladech s hady. Naučíme se tak pracovat s tímto matematickým grafickým záznamem, doplňovat chybějící čísla i znaménka a orientovat se na číselné ose.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit a dělit. Magdalena Málková zahájí hodinu hrou Myslím si číslo. Uhodnete ho? Na několika slovních úlohách si pak děti pomocí manipulativ vyzkoušejí, nakolik rozumí násobení a dělení. A tak se budou rozdělovat pastelky nebo budeme počítat kostky nebo rukavice.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Třeboňsko je jednou z mála přírodních biosférických rezervací UNESCO, jejichž podobu ve velké míře určil člověk a jeho hospodaření. Podívejte se na známé, neznámé, velké i menší rybníky očima matematika-statistika a vyřešte úlohy, které jsou uvedeny v pracovním listu.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku násobit a dělit do tisíce. Sandra Holáková pracuje s praktickými úlohami (nakupování) a procvičuje s dětmi násobení mimo obor malé násobilky. Při počítání s odlišnými cenami různých balení vajíček děti řeší slovní úlohy a odpovídají na různě náročné problémové otázky.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku pracovat s daty a orientovat se v tabulce. Tentokrát se přesuneme do cukrárny u Haničky, kde budeme evidovat do tabulky nanuky, kornouty i několik druhů zmrzlin. Zamyslíme se nad zapeklitými matematickými otázkami a také zkusíme doplnit označení sloupečků i řádků do připravené tabulky.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku stavět stavby podle plánu. V úvodu si nejprve za pomoci hry s kostkami vyvodíme pravidla pro úspěšnou stavbu. V další části lekce se žáci naučí orientovat v plánu a stavět podle něj stavby.
Krystalky ledu a sněhové vločky inspirovaly Šikuly k práci se špejlemi a gumičkami. Vymodelovat se z nich dá ale ledacos. Třeba ozdoba na vánoční stromek, model auta nebo cokoliv vám zrovna vznikne pod rukama. Stačí vám jen špejle, gumičky a trocha inspirace. Podívejte se, jak můžeme pomocí špejlí modelovat geometrické prostorové objekty. A co jsou to vlastně sněhové vločky? I to se dozvíme.
Aby udělal dojem na Aničku i celou třídu, seznamuje se Kája se základními hranatými a kulatými geometrickými tělesy. Zjišťuje, co jsou to hrany, vrcholy, podstava i plášť, a na příkladech běžných věcí kolem sebe poznává krychli, kvádr, hranol, jehlan i kouli. Nově nabyté vědomosti pak zábavnou formou předvede spolužákům.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková s žáky přehledně zopakuje vlastnosti těles, se kterými se setkáváme na základní škole, a připomene, jak u nich vypočítat povrch a objem.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.