22:11
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, jak odhadovat a měřit délku. Seznámíme se s různými měřidly a pomocí provázku změříme předměty ve svém okolí. Zkusíme i sčítat a odčítat různé délky a zavedeme jednotku jeden metr.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak z kvádru vzniknou trojboké hranoly, jak spočítat jejich rozměry i jejich objem, připomeneme si vztahy pro obsahy a objemy různých geometrických útvarů a těles a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku sestavit vlastní slovní úlohu. Vytvořit zadání a položit správnou otázku nebývá nic jednoduchého. My si vyzkoušíme, jak si s takovým úkolem poradit, a vypočítáme si, kolik by například stála zmrzlina pro celou naši rodinu.
Krátký příběh spolubydlících Bankovkových přibližuje, co vše obnáší půjčka v bance, především úroky. Vysvětlují, kdo je věřitel a že se vyplatí důkladné pročtení smlouvy o půjčce. Varují také před dluhovou pastí, která nastává, pokud bereme půjčky na lehkou váhu.
Když děti učí telka! Vyzkoušejme si společně s žáky 1. ročníku, zda dokážeme spočítat hodnotu mincí. Porovnáme, kdo má více a kdo méně. Společně půjdeme na nákup a zjistíme, které věci si děti mohou koupit a na které jim peníze nestačí.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku poznat rovinné útvary. Dominika Chalušová s dětmi hledá nejprve stopy geometrických příšerek a postupně pojmenovávají základní rovinné útvary (čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh). Zahrajete si s dětmi hru Sova? Uhodnete, na který tvar sova myslí? Otestujeme i svou paměť. A na konci lekce si vymodelujeme útvary ze špejlí a modelíny.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku, jak se orientovat ve schématu. Představíme si bludiště a zkusíme jím projít. Pomocí šipkového zápisu se pak budeme orientovat ve čtvercové síti. Vymyslíme si i svou cestu a zaznamenáme ji. Také zkusíme projít tzv. výstavištěm tak, abychom dodrželi všechna pravidla. Povede se vám navštívit každou místnost právě jednou?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku odhadovat jednotky délky. Dokážete odhadnout délku jednoho metru? Kde na svém těle najdeme pomůcku k odměření jednoho metru? Veronika Dobrovolná s dětmi si s vámi zopakuje jednotky délky a pak se zaměří na slovní úlohu směřující k výpočtu obsahu čtvercové nebo obdélníkové plochy. Ukážeme si také, jak velký je jeden metr čtverečný.
Dá se z čokolády udělat nekonečná čokoláda? Taková, kterou budete moci dál a dál rozdělovat mezi kamarády? Nebo je to jen další matematické kouzlo? Podívejte se, jak si můžeme hrát s dělením a rozdělováním. Tentokrát na vás čeká sladká matematika.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.