12:07
Vypočtěte, sestrojte, doplňte, určete, uveďte, zakreslete... Jednomu z toho jde hlava kolem. Zachovejte hlavně klid. Tak jako každá trampota má svou mez, má i každá úloha své řešení. A na to, abyste k němu dospěli, určitě nemusíte být Einsteinem. I když je maturitní zkouška z matematiky každý rok trochu jiná, okruhy popsané CERMATem se příliš nemění a nároky na úspěšné složení maturity jsou popsány poměrně přesně. A my a naše pracovní listy jsme tu proto, abychom vám pomohli je splnit. Dnes se společně podíváme na planimetrii.
18:36
Nebojte se matematiky. Společně s Terezou Bártlovou si zopakujete geometrické výpočty a spočítáte hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
15:25
Nebojte se matematiky. Společně s Terezou Bártlovou si zopakujete, jak se řeší konstrukční úlohy. Vypočítáte si hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
06:42
Dá se z čokolády udělat nekonečná čokoláda? Taková, kterou budete moci dál a dál rozdělovat mezi kamarády? Nebo je to jen další matematické kouzlo? Podívejte se, jak si můžeme hrát s dělením a rozdělováním. Tentokrát na vás čeká sladká matematika.
10:02
Víte, jak to udělat, aby se při minigolfu dostal míček přesně tam, kam potřebujete? Jaký zvolit úhel, abyste se do jamky dostali na co nejméně pokusů? V tomto dílu se dozvíte něco o úhlu odrazu a úhlu dopadu. Ať žije geometrie a hlavně její využití v praxi!
08:43
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková názorně ukazuje, jak postupovat při řešení konstrukčních úloh.
08:51
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková vysvětluje využití Thaletovy kružnice a opakuje, jak se sestrojí tečna ke kružnici. Teoretické znalosti uplatníme při řešení konkrétního příkladu.
11:55
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková si pro žáky připravila několik konstrukčních úloh s trojúhelníky, během kterých připomene zásady správného rýsování a použití pomůcek.
09:53
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková s žáky vyřeší úlohu na poměr velikosti úhlů v trojúhelníku. Následně si připomeneme, jak správně narýsovat výšky, těžnice a kružnici opsanou trojúhelníku.
25:52
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznávat pravidelné rovinné obrazce podle jejich vlastností. Nejprve se je pokusíme určit a zároveň vymodelovat. Pak si zahrajeme hru „Kdo jsem?“ Určitě vás bude bavit.
20:26
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku rozhodovat, zda je rovinný útvar souměrný podle osy. Co musí splňovat? Zkusíme to vyzkoumat. Nejprve se o to pokusíme překládáním papíru, potom využijeme čtvercovou síť a také zjistíme, že jde použít i zcela obyčejné zrcátko.
25:46
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sestavovat obrazce z dřívek. Budeme sledovat spotřebu dřívek, zapisovat ji do tabulky a pokusíme se odhalit systém, podle kterého jde spotřeba spočítat. V úlohách s fazolkami se budeme snažit se o ně spravedlivě rozdělit.