22:11
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, jak odhadovat a měřit délku. Seznámíme se s různými měřidly a pomocí provázku změříme předměty ve svém okolí. Zkusíme i sčítat a odčítat různé délky a zavedeme jednotku jeden metr.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku používat římské číslice. V úvodu lekce se zamyslíme, kde všude se můžeme s římskými číslicemi setkat. Jde například o hodiny, jména panovníků nebo roky vydání knih. Seznámíme se s pravidly zápisu a čtení římských číslic.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 2. ročníku naučit něco nového o digitálních číslech. Zábavnou formou ze sportovního prostředí děti poznávají digitální tvary čísel.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 3. ročníku tvořit slovní úlohy. Žáci tvoří slovní úlohy na základě přečteného textu. Nejprve podle způsobu výpočtu zjišťují a zapisují ke slovní úloze otázku. Příklad poté správně vypočítají a zjistí odpověď.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marek Valášek vysvětluje, jak postupovat při řešení logických úloh, čeho si všímat a na co si dát pozor. Ukážeme si konkrétní příklad řešení logické úlohy.
Pro starověké řecké filozofy a matematiky byla čísla podstatou všech věcí. Pomocí čísel se snažili vyjádřit a popsat harmonii okolního světa. Některým číslům přikládali přímo mystický význam. Jedním z takových bylo i číslo pět, které bylo základem pro mysteriózní útvar zvaný pentagram. Pokud vás zajímá, jak souvisí pentagram s poměrem zlatého řezu, prohlédněte si pracovní list.
Na příkladu otáčení vrtule jednoduchého modelu letadla seznámí tatínek Káju s rotační symetrií. Názorně mu předvede, že na stejném principu se otáčí například spinner nebo turbína leteckého motoru. Kája tak snadno pochopí, že pokud je předmět rotačně symetrický, vrací se při pootočení do zdánlivě původní polohy.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku vytvářet geometrické tvary ve čtvercové síti i na geodesce. Pomocí gumiček na geodesce budeme hledat různá řešení znázornění obrazců se zadanými podmínkami a také se naučíme, jak je zakreslit do čtvercové sítě. Vytvořeným obrazcům pak přidělíme jejich správné geometrické názvy.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.