23:48
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku správně psát předpony s-, z-, vz-. Některá slova nám znějí velmi podobně. Pomůckou nám budou různé směry (dolů, dohromady, nahoru, pryč) a také změna stavu. Někdy ovšem předpona s- nebo z- změní význam slova (smazat x zmazat).
Pasáž uvádí pravidla a příklady psaní velkých písmen ve jménech osob, etnik a příslušníků různých skupin.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde se píše mně a kde mě. Paní učitelka Markéta se tentokrát v roli pilotky a cestovatelky s dětmi vydává na planety „mě/mně“, „bě/bje“ a „vě/vje“. V doplňovacích cvičeních si děti mohou procvičit, zda pochopily dnešní nelehkou látku.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku při čtení využívat čtenářskou strategii hledání souvislostí. Budeme pracovat s příběhem a jeho téma propojovat s naším životem a životy našich kamarádů.
Česká překladatelka a hungaristka Dana Gálová byla v roce 2009 nominována na cenu Magnesia Litera za překlad díla Deníky, které napsal maďarský autor Sándor Márai.
Český básník, autor pohádek pro děti, textař, scenárista, novinář a překladatel Karel Šiktanc byl za svou básnickou sbírku Vážná známost obsahující verše vzniklé v letech 2003–2007 v roce 2009 nominován na knižní cenu Magnesia Litera za poezii. V ukázce nám z ní přečte ukázku.
Z protiválečné knihy Fráni Šrámka Žasnoucí voják v rámci cyklu Malá noční povídka čte dlouholetý člen činohry Národního divadla Luděk Munzar.
Když děti učí telka! Procvičme si spolu s žáky 4. ročníku tvořivou práci s literárním textem. Zaměříme se na informace o tom, co můžeme v parku provozovat a co je zakázané. Vymyslíme a sepíšeme vlastní pravidla chování v parku. Při práci využijeme upravenou metodu kritického myšlení - pětilístek.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.