22:55
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku popisovat činnost. Podle obrázkové osnovy si vyrobíme papírové skládačky origami. Na základě vlastnoruční výroby pak sestavíme a napíšeme postup činnosti.
Básník, prozaik, vydavatel a publicista Peter Šulej v pořadu Slovenská čítanka představuje završení své trilogie, experimentální formou psaný román Fytopaleontologie.
Pohádka o tom, jak se na policejní stanici objevilo veliké vejce a jak k němu pan Trutina přišel. Co se z vejce vylíhlo? A jak to panu Trutinovi změnilo život? Dozvíte se z vyprávění Karla a Josefa Čapkových! Pohádka je tlumočena do znakového jazyka.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Jezinky čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění.
Nejznámější mystickou postavou pražského židovského města byl jednoznačně Golem. Jak ho Rabi Löw stvořil? Jaký s ním byl problém? A co se stalo, když se v Golemovi nahromadilo moc energie? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozlišovat druhy vět. Budeme zkoumat, jak u jednotlivých druhů vět měníme hlas, a zkusíme v různých situacích používat jednotlivé druhy vět.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku správně číst a psát slova se skupinami bě, pě, vě. Vyvodíme si jednotlivé slabiky, přečteme si slova, která tyto skupiny obsahují, a budeme opravovat chyby v jejich psaní.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku porovnávat texty. Přečtěme si připravené texty. Kam bychom je umístili? Co je to inzerát? Měly dané texty něco společného? Roztřídíme, co bylo pro oba texty společné a co se vyskytovalo pouze v jednom z nich. Procvičíme si pravopis a skloňování podstatných jmen rodu mužského životného i neživotného.
V osmém díle LOGOhrátek si budeme hrát s předložkami, které nám pomáhají určit, kde něco je nebo kam něco směřuje. Při dechovém cvičení se zkusíme bránit foukáním před pavoukem. Při popisovací hře se budeme snažit používat různé předložky a hledat chyby ve slyšeném popisu. A na závěr předložky použijeme při kreslení do vzduchu.
11 502
612
3 374
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.