22:55
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku popisovat činnost. Podle obrázkové osnovy si vyrobíme papírové skládačky origami. Na základě vlastnoruční výroby pak sestavíme a napíšeme postup činnosti.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku z daného textu posoudit, co se vlastně stalo. Čtenému lépe porozumíme, když si dokážeme vhodně položit otázky. Najít na ně odpovědi mnohdy není jednoduché, někdy je musíme hledat i „mezi řádky“.
Znáte přísloví „dobrá rada nad zlato“? To je velice moudré přísloví a právě o něm je tato chilská pohádka. A jaká je taková dobrá rada? Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Bajkovník je strom, na kterém rostou listy i bajky. Proč vlaštovka opustila pole a ostatní ptáci ji neposlechli? A jak to s nimi dopadlo? A co si z toho můžeme odnést za ponaučení my? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku správně číst a psát slova se skupinami bě, pě, vě. Vyvodíme si jednotlivé slabiky, přečteme si slova, která tyto skupiny obsahují, a budeme opravovat chyby v jejich psaní.
Na začátku našeho poznání je vždy nějaká otázka. Otázka je silný a mocný nástroj. Je základem jedné psychologické techniky – koučování. Otázky jsou nedílnou součástí komunikace. Druhy otázek i způsoby jejich kladení představuje s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Pasáž vysvětluje, co je litotes a k čemu slouží. Ve scénce i odborném výkladu je uvedeno mnoho příkladů použití této figury.
O kouzelné moci slůvek „prosím“ a „děkuji“ se dozvídají již nejmladší děti. V království etikety je však zapomněli, a tak nastal veliký problém – naservírované jídlo jim ze stolu mizelo. Co s tím? Klárka a Mistr E pomohli. Můžeme si s nimi zkusit i závěrečný kvíz. Pokud tedy víme, jak správně tato slůvka používat.
V posledních letech na oblibě získávají různé podcasty. Díky chytrým telefonům je můžeme poslouchat opravdu kdekoliv a kdykoliv. Jaké vybavení je k natočení nahrávky potřeba? Jaké jsou druhy a žánry podcastů? To a vše ostatní okolo podcastů se dozvíte v reportáži z Wifiny.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.