25:54
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku třídit přídavná jména. Zopakujme si, jaké známe jmenné rody. Budeme vymýšlet vhodná přídavná jména. Naučíme se rozlišovat přídavná jména tvrdá a měkká. Objevíme vzory přídavných jmen a doplníme podle nich správné koncovky. Společně si také zacvičíme!
Když píšeme dopis, dodržujeme určitá formální pravidla. Stejně tak je to i při psaní mailu. Stručně vyjádříme obsah svého sdělení v kolonce „předmět“. Máme možnost využít k zaslání zprávy více příjemcům najednou. Rozmyslíme si, zda budeme posílat i přílohy, aby objem dat nebyl moc velký a nezahltil schránku příjemce.
Jak si na počítači jednoduše vytvořit vlastní komiks.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku vzory podstatných jmen rodu mužského. Nejprve si zopakujme tvrdé vzory. Řekněme si, které vzory jsou měkké. Přiřaďme vzory k jednotlivým podstatným jménům. Ukažme si, jak správně určit vzor. A zahrajme si na artisty.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku druhy zájmen. Nejprve si připomeňme, co jsou zájmena, a zkusme si na nějaká vzpomenout. Vyhledejme zájmena v textu. Řekněme si, jak se dají zájmena roztřídit. Co znamená, když se řekne o zájmenu, že je neurčité? Vydejme se hledat vetřelce.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznat a vytvářet řeč přímou a nepřímou. Vysvětlíme si, jak se píší u přímé řeči uvozovky i jak se odděluje uvozovací věta.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát písmeno Ž, ž. Za pomoci obrázků a hádanek nejdříve vyvodíme písmenko Ž. Zahrajeme si hry se slabikami a nacvičíme správný tvar velkého a malého písmene Ž, ž.
Když děti učí telka! Procvičme si se žáky 5. ročníku zásady správného telefonování. Zopakujeme si, jaká jsou pravidla telefonování, vyzkoušíme si, jak správně vést dialog. Pomáhat nám budou i telefony, které využívali už naši předci.
Ludmila Uhlířová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje tzv. aktuální členění. Ve vybrané pasáži je popsán slovosled v češtině, který je sice volný, ale ne libovolný. Dozvíte se o různých slovosledných variantách i o tom, jak pořadí slov mění význam. Pasáž je doplněna scénkou z představení Hospoda Na mýtince.
V sedmém díle LOGOhrátek si posvítíme na příslovce, která nám říkají, jak se něco děje. Při dechovém cvičení je využijeme při popisování toho, jak foukat. Popovídáme si o potlesku a vyzkoušíme si jeho intenzitu podle nálady z výkonu. A na závěr popíšeme obrázek podle otázek.
Výklad profesní mluvy kameramanů uvádí humorná scénka, která upozorňuje na to, jak lidé mimo danou profesi mohou být zmatení z neobvyklé slovní zásoby. Význam jednotlivých výrazů vysvětluje kameraman Martin Horyna.
Pasáž vysvětluje význam slova „floskule“ a uvádí několik příkladů.
Pasáž vysvětluje jazykovědný pojem kontaminace a uvádí různé příklady toho, jak taková jazyková kontaminace v češtině vypadá.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Povíme si, jak vznikala báseň Havran od E. A. Poa a vysvětlíme si několik pojmů z poezie. Dále se budeme zabývat útvary českého jazyka, kdy a kdo je používá a jaký je mezi nimi rozdíl.
9 528
362
2 028
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.