10:47
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Delty řek jsou rozlehlá území s jedinečným ekosystémem. V reportáži Miroslava Karase navštívíme nejrozlehlejší říční deltu v Evropě, deltu řeky Volha, která ústí do Kaspického moře.
Vydáme se do jednoho z nejnavštěvovanějších míst Českého ráje, do Prachovských skal. Místní skalní města sem jezdí turisté obdivovat již od 19. století a o něco později si je oblíbili i horolezci. V roce 1933 se Prachovské skály staly přírodní rezervací a posléze součástí CHKO Český ráj, prvního chráněného území svého druhu v tehdejším Československu.
V Zambii se nejprve zastavíme na krokodýlí farmě, poté uvidíme další typické živočichy zdejších savan - opice, lvy a slony africké. Právě slonům se toto video věnuje nejvíce. Uvidíme slony jak ve volné přírodě, tak v chovu a dozvíme se více o jejich vlastnostech, způsobu života i výcviku.
Na jaře 2020 vodohospodáři na žádost lesníků přistoupili k zaplavování lužního lesa v oboře Soutok u Břeclavi. Voda z Novomlýnských nádrží měla nahradit jarní záplavy, doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních a zlepšit v místě podmínky pro rostliny i živočichy.
Eroze je celosvětový problém, který ohrožuje půdu. Na polích jsme otevřeli půdu povětrnostním vlivům a miliony tun půdy se daly do pohybu. Jak můžeme erozi zabránit? Jak pomoci krajině, aby vodu zadržovala a tím bránila erozi?
Portugalský přístav Porto patří k nejstarším městům Evropy. Jeho krásy můžeme obdivovat z barokní vyhlídkové věže postavené přímo v centru samého města. Kromě historických budov či kostelů je možné v Portu obdivovat i díla současná. Perlou moderní architektury je koncertní hala Casa da Música.
Island leží na střetu euroasijské a severoamerické litosférické desky. Díky tomu je vulkanická činnost na ostrově zcela běžnou součástí života a místní lidé se energii zemského nitra snaží využít ke svému prospěchu. Výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull však v roce 2010 na týden paralyzoval leteckou dopravu v celé Evropě.
Občanům Hrádecka a Frýdlantska dlouhodobě klesá hladina vody v jejich studních. Hlavním viníkem může být důl Turów, který se nachází na polské straně hranice.
V 90. letech 20. století proběhla v Bosně a Hercegovině krutá občanská válka mezi třemi etniky žijícími v tomto státě. Symbolem Mostaru, oblíbeného turistického cíle Hercegoviny, je historický most z 16. století. Ten byl během občanské války zničen, ale na počátku tisíciletí byla postavena jeho replika. Stopy po válce jsou tu jasně viditelné i dnes.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.