04:42
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Proč pšenice vypadá zrovna tak, jak vypadá? A proč zrovna tahle kdysi planá tráva dnes krmí celou planetu? Naštěstí ji naši předci před 10 000 lety objevili a začali pěstovat. Postupným dalším šlechtěním vznikla její dnešní podoba.
Počátky české archeologie jsou spjaty s učitelem Karlem Jaroslavem Maškou, který objevil dětskou čelist neandertálce v jeskyni Šipka a později pracoval na vykopávkách u Přerova a v Moravském krasu. Podívejte se na krátký medailon o něm a o sbírkách jeho archeologických nálezů.
Za nejstarší suchozemskou cévnatou rostlinu považujeme dnes prvohorní cooksonii. Její nálezy ze siluru, datované do doby přes 432 miliony lety, jsou známé i z České republiky. Vděčíme za ně pečlivé práci francouzského paleontologa Joachima Barrandeho. Ten ji ovšem ve své době považoval za mořskou řasu. Její znovuobjevení v Barrandeho sbírkách po 150 letech představovalo doslova paleontologickou senzaci.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Václav Cílek provádí lesy nedaleko Kounova, kde lovci menhirů odkryli a vztyčili na 120 kamenů přírodního typu. Většina z nich je z křemence.
Víte, které koření je nejvzácnější? Je také nejdražší na světě. Pokud znáte rčení: „Je jich jako šafránu,“ tak jste uhodli. Jedná se o šafrán. Až se dozvíte, odkud pochází, kde se nyní nejvíce pěstuje, a jaká část rostliny se suší, tak se nebudete divit, proč je tak vzácný a tedy drahý.
Včela medonosná je pro planetu Zemi nadmíru důležitá a její spojenectví s lidmi trvá už tisíce let. Poznejte, jaký je způsob života včel ve včelím společenství a prozkoumejte stavbu těla včely.
Věděli jste, že lejsek malý odlétá do teplých krajin už v červenci? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Věděli jste, k čemu naše nejmenší sova potřebuje mrtvé stromy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Přestože lidé nejsou žádní vodníci, je tělo dospělého člověka ze tří čtvrtin tvořeno vodou. Vodu máme ve svalech, v kloubech, v krvi a dokonce i v kostech. Bez vody by naše tělo chřadlo. A protože během dne spousta vody z těla odejde například pocením, musíme ji zase do těla dodat zpátky. Jaký je pro člověka vhodný pitný režim a jak pijí rostliny? To dnes zajímá Brďa.
Tentokrát budeme číhat na vydru říční. Jak žije? Čím se živí? Je těžké ji spatřit v přírodě? Více nám o ní řekne odbornice ze záchranné stanice.
Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Bez kopretiny by se kytice lučního kvítí prostě neobešla. Najdeme ji na loukách, pastvinách, náspech, v okolí řek i v příkopech. Zamilovaným prý její lístky prozradí, jestli „má mě rád, nemá mě rád, má mě rád…“
Nejen lidé, ale i zvířátka mají své osudy a životní příběhy. Trápení našeho hrdiny, kačera kachny divoké začalo na podzim, kdy lovci kachny střílejí. Pták byl zraněný, ale zanořil se do rybníka a zachránil se. Pes ho nenašel. Přežil svoji smrt, ale už nikdy nemohl vzlétnout, protože jeho křídlo zůstalo nehybné. První prověrkou jeho síly a odolnosti byla zima. Dokázal to a dokonce si získal mezi ostatními respekt a tím i náklonnost druhého pohlaví. Dočkal se malých kachňátek a přidal se ke své rodině, což u kachen nebývá obvyklé.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.