01:07
Od doby, kdy člověk přišel do této oblasti, ji postupně přetváří. Výsledkem je cenná kulturní krajina malebného Českého ráje, prvního velkoplošně chráněného území v Česku.
Věděli jste, že v České republice najdete největší propast ve střední Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Koněpruské jeskyně jsou největším komplexem krasových jeskyní v Čechách a ukrývají různé krápníkové útvary. Podíváme se blíže na typy krápníků, jejich růst a vznik. Přiblížíme si další jeskynní útvary a minerály i nálezy, které zde odborníci v průběhu let objevili.
Největší podzemní jezero najdeme v Bozkovských dolomitových jeskyních v severovýchodních Čechách. Ty nabízejí i překrásnou krasovou výzdobu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Jak starý je systém kanalizace? Od kdy funguje v našich zemích? Jak se čistí voda v čističce odpadních vod a dá se pak pít? Co se nesmí házet do odpadu či do kanálu? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v reportáži z Wifiny.
Silný vítr, jako je vichřice, hurikán nebo tajfun, nám někdy dokáže pěkně zkomplikovat život. Ale bez větru se také neobejdeme. Když fouká tak akorát, vítr pohání po vodní hladině plachetnice, roztáčí lopatky větrného mlýnu nebo vrtule větrných elektráren. S Brděm zkusíme vyrobit draka a dozvíte se, co je to windsurfing nebo padákový kluzák.
Tento díl ze seriálu "Co všechno umí počasí" jednoduše vysvětluje, proč se střídají roční období. Nápaditou formou vysvětluje známé jarní pranostiky.
Bude zima, bude mráz. To se zpívá v jedné lidové písničce. Co je to vlastně mráz? Proč nám mrazem červenají tváře? A umí mráz malovat? A jak nám mráz pomáhá objevovat minulost? Pojďme společně objevovat tajemné rozmary zimní přírody.
Krkonošské zlato nám představí seriál Minuty z Krkonoš. Ukáže nám část Krkonoš nejbohatší na zlato. Zlato se zde nejdříve rýžovalo, později i těžilo ze zlatonosných hornin.
Pojďme se společně podívat na video o tom, co je to a jak funguje tlak vzduchu. Anebo vody? Vzduch se skládá z molekul. A co je těžší? Vzduch nebo helium? I když můžeme mít pocit, že je kolem nás volný prostor, jsme obklopeni obrovským množstvím částeček různých plynů, které se mohou změnit v kapalinu nebo zmrznout.
Tento díl ze seriálu "Co všechno umí počasí" vás seznámí jednoduchou formou se základními pojmy, které se počasí týkají. Zjistíte, jaký je rozdíl mezi počasím a podnebím a proč je počasí na různých místech rozdílné.
Video ze seriálu „Zvěd na doma" nám na jednoduchých pokusech ukáže, jakým způsobem může voda téct nahoru. Za pomoci dvou sklenic, brčka a limonády nám vysvětlí princip vodárenské věže.
Turistických tras je v ČR kolem 42 000 kilometrů. Český systém turistických značek je jedinečný v Evropě i ve světě. O značení turistických tras se u nás starají takzvaní značkaři. Díky nim se v naší zemi neztratíme. Více nám o značení turistických tras poví a ukáže Karel Markvart z Klubu českých turistů spolu se svou rodinou. Všichni se ve svém volném čase a bez nároku na mzdu starají právě o obnovu turistických tras.
Věděli jste, že u nás najdete největší skalní most v Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Má se stát Kokořínsko Máchův kraj chráněnou krajinou oblastí? Posuďte sami. Diskuze, které se na toto téma vedou, předkládají důkazy, proč rozhodně ano. V této jedinečné oblasti se nachází na 60 druhů rostlin a unikátních živočichů. Neopomenutelnou památkou je Máchovo jezero nebo hrad Bezděz. Sám Mácha tuto oblast mnohokrát navštívil a tento kraj zařadil do svých děl.
Mrtvý luh, to nezní moc pozitivně, že? Jedná se o rašeliniště, které má až sedmimetrovou hloubku. Nachází se na Šumavě a najdete v něm tzv. umrlčí stromy. Podívejte se s námi, prostor je totiž návštěvníkům nepřístupný. V jedné minutě vám představíme malé zázraky naší flóry a fauny.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.